Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Známá plodová zelenina, předpěstování sazenic ve skleníku nebo doma na okně (výsev v půli března), výsadba otužených sazenic ven po „ledových mužích“, hnojíme kompostem, pravidelně vylamujeme zálistky. Jako prevenci před napadením plísní bramborovou volíme místo s dobrým prouděním vzduchu, na plném slunci, řidší spon výsadby, zálivku jen ke kořenům apod. nebo pěstujeme v nádobách pod střechou. Osivo získáváme z několika rostlin, bereme nejdříve uzrálé, zdravé, odrůdově typické, plně vyvinuté plody v plné zralosti (jako na konzum, snadno se oddělující od stopky), z kterých po posklizňovém dozrání (na teplém místě ponecháme plody alespoň několik dní ležet) vybereme/vytlačíme semena. Ve sklenici semena ve vlastní šťávě necháme 1–2 dny prokvasit, promyjeme vodou na sítku a ihned usušíme.

„rajče divoké klokaní“  

LYC033  

S

37,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

– velmi podobné rajčeti divokému červenému: bujný růst, bez vyštipování, plazí se po zemi, bohatá násada plodů, plůdky malé, kulaté, červené, aromatické a chutné, ale jeví se o něco větší než u rajčete divokého červeného! Nehnojit přímo, ale dát do druhé trati. Od soukromého pěstitele, původně dovezeno z Austrálie (z prostředí permakultury).

Uchovatelé

Uchovatel A.H. 561 85 – původ Gengel, pěstuji od r. 2012, toto rajče na zahradě považuji za malý zázrak, rostlo a bohatě plodilo bez jakékoli péče! nečekala jsem, že poroste tak bujně, takže jsem rostliny vysadila zbytečně nahusto, plazily se po zemi a vytvořily téměř neprostupnou houštinu, což přispělo k tomu, že byly napadeny plísní, které však stačily odrůstat a znovu plodit na zdravých výhonech; z osmi rostlin jsem sklidila několik kbelíků rajčat vynikající chuti, za jedinou nevýhodu považuji jejich časté praskání při utrhnutí. V 1 balení 20ks semen.
Uchovatel V.C. 756 24 - rajče, které zvládne i náročnější venkovní prostředí, nejlépe prospívá bez přílišné péče; původ Gengel.
Uchovatel P.P. 400 11 - nenáročné rajče s bujným růstem a velkou násadou plodů. Od vysazení na pozemek téměř nulová údržba. Plody malé, velikosti třešně, avšak chutné a šťavnaté. Vhodné k přímé spotřebě nebo do salátů. Z mého pohledu chutnější varianta cherry rajčat ze supermarketu.
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Uchovatel P.SO. 569 57 - do vyčerpání zásob, původ Gengel.
Uchovatel M.S. 270 54 - původ Gengel.
Uchovatel J.I.790 64 - původ Gengel, od 2016

Podobné odrůdy

Nahoru