Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Známá plodová zelenina, předpěstování sazenic ve skleníku nebo doma na okně (výsev v půli března), výsadba otužených sazenic ven po „ledových mužích“, hnojíme kompostem, pravidelně vylamujeme zálistky. Jako prevenci před napadením plísní bramborovou volíme místo s dobrým prouděním vzduchu, na plném slunci, řidší spon výsadby, zálivku jen ke kořenům apod. nebo pěstujeme v nádobách pod střechou. Osivo získáváme z několika rostlin, bereme nejdříve uzrálé, zdravé, odrůdově typické, plně vyvinuté plody v plné zralosti (jako na konzum, snadno se oddělující od stopky), z kterých po posklizňovém dozrání (na teplém místě ponecháme plody alespoň několik dní ležet) vybereme/vytlačíme semena. Ve sklenici semena ve vlastní šťávě necháme 1–2 dny prokvasit, promyjeme vodou na sítku a ihned usušíme.

‚Selandia‘  

LYC010  

S

37,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

– stará odrůda tyčkového rajčete. Dárce dostal tuto odrůdu v roce 1956 od zahradníka Exnara z Velkého Třebešova u České Skalice, od té doby stále pěstuje; "vysoce úrodná, mají jemnou příjemnou chuť, slabou slupku. Zrají o něco déle než ostatní odrůdy.“ Plod kulatý, pravidelný, cihlově červený, úhledný, zpravidla tříkomorový (méně dvoukomorový), střední velikosti (cca100g). Výjimečně některé pozdě nasazené plody velké, žebernaté. Odrůda zejména na přímý konzum, také na vaření leča a kečupů, doporučeno pro pěstování ve fóliovníku/skleníku nebo na chráněném místě, možno pěstovat také v nádobách. Odrůda byla v Československu použita i ve šlechtění rajčat.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru