Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Známá plodová zelenina, předpěstování sazenic ve skleníku nebo doma na okně (výsev v půli března), výsadba otužených sazenic ven po „ledových mužích“, hnojíme kompostem, pravidelně vylamujeme zálistky. Jako prevenci před napadením plísní bramborovou volíme místo s dobrým prouděním vzduchu, na plném slunci, řidší spon výsadby, zálivku jen ke kořenům apod. nebo pěstujeme v nádobách pod střechou. Osivo získáváme z několika rostlin, bereme nejdříve uzrálé, zdravé, odrůdově typické, plně vyvinuté plody v plné zralosti (jako na konzum, snadno se oddělující od stopky), z kterých po posklizňovém dozrání (na teplém místě ponecháme plody alespoň několik dní ležet) vybereme/vytlačíme semena. Ve sklenici semena ve vlastní šťávě necháme 1–2 dny prokvasit, promyjeme vodou na sítku a ihned usušíme.

„Červená hruška od tety“  

LYC073  

S

37,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

- rodinná odrůda, kterou jsme získali od soukromé dárkyně z Jižní Moravy, která o ní napsala: „Posílám Vám odrůdu rajčete od tety, která ji pěstuje již 40 let. Jedná se o odrůdu tyčkového rajčete, typu hrušky – červené. Velice bohatá – 1 vijan mívá 50-60 plodů, slupka tenká, plod velice chutný, šťavnatý, sladký, Zkuste a uvidíte“. Teta je z Moravských Bránic, tam mívá rajče až 80 plodů na vijanu. Plody byly hruškovitého tvaru, některé i se špičkou, s dobrou plodností. Pro zvětšení plůdků jsme odštípli část květenství.

Uchovatelé

Uchovatel A.K.CH. 104 00 2019: Pěkné, zdravé rostliny i při střídmé péči a v sousedství dalších druhů zeleniny (saláty, fazole, kapusta, mrkev, lichořeřišnice). Červené chutné plody ve tvaru hruštičky cca 5–6 cm ve velkých trsech, dlouhé období plodnosti. Původ: Gengel.
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru