Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Známá plodová zelenina, předpěstování sazenic ve skleníku nebo doma na okně (výsev v půli března), výsadba otužených sazenic ven po „ledových mužích“, hnojíme kompostem, pravidelně vylamujeme zálistky. Jako prevenci před napadením plísní bramborovou volíme místo s dobrým prouděním vzduchu, na plném slunci, řidší spon výsadby, zálivku jen ke kořenům apod. nebo pěstujeme v nádobách pod střechou. Osivo získáváme z několika rostlin, bereme nejdříve uzrálé, zdravé, odrůdově typické, plně vyvinuté plody v plné zralosti (jako na konzum, snadno se oddělující od stopky), z kterých po posklizňovém dozrání (na teplém místě ponecháme plody alespoň několik dní ležet) vybereme/vytlačíme semena. Ve sklenici semena ve vlastní šťávě necháme 1–2 dny prokvasit, promyjeme vodou na sítku a ihned usušíme.

Zvětšit

„Pražské dlouhé žluté“  

LYC083  

S

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

Toto rajče se objevilo v odrůdě Pražské dlouhé, která je červenoplodá. Pražské dlouhé žluté má žluté plody, jinak je s původní odrůdou asi totožné.

Uchovatelé

Uchovatel A.K.CH. 104 00 Tyčkové rajče s podlouhlými žlutými plody vhodnými k sušení (málo vodnaté). Plody mají nasládlou, jemnou chuť a díky jejich tvaru i sušší dužině se člověk nepocintá. 2017: Dobře prospívalo, zdravé až do konce září, kdy chytlo plíseň (chladno a deštivo). Po likvidaci napadených rostlin dozrávaly otrhané zelené plody doma a byly zdravé, bez známek plísně (což nebývá u všech odrůd běžné). 2018: Dobře prospívalo, kvůli suchům menší výnos než obvykle. 2019: Dobře prospívalo i přes horší podmínky (konkurence blízkého stromu, více sucha i stínu), neplesnivělo. Původ: síť Gengel.
Uchovatel K.Š. 768 33

Nabízí...

Podobné odrůdy

Nahoru