Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Známá plodová zelenina, předpěstování sazenic ve skleníku nebo doma na okně (výsev v půli března), výsadba otužených sazenic ven po „ledových mužích“, hnojíme kompostem, pravidelně vylamujeme zálistky. Jako prevenci před napadením plísní bramborovou volíme místo s dobrým prouděním vzduchu, na plném slunci, řidší spon výsadby, zálivku jen ke kořenům apod. nebo pěstujeme v nádobách pod střechou. Osivo získáváme z několika rostlin, bereme nejdříve uzrálé, zdravé, odrůdově typické, plně vyvinuté plody v plné zralosti (jako na konzum, snadno se oddělující od stopky), z kterých po posklizňovém dozrání (na teplém místě ponecháme plody alespoň několik dní ležet) vybereme/vytlačíme semena. Ve sklenici semena ve vlastní šťávě necháme 1–2 dny prokvasit, promyjeme vodou na sítku a ihned usušíme.

‚Dívčí prs‘  

LYC074  

S

Popis

- odrůdu jsme získali od soukromé dárkyně z Jižní Moravy, která o ní napsala: „Ještě zasílám na vyzkoušení odrůdu rajčete, které říkáme „DIVČÍ PRS“- jedná se o rajčata žlutooranžové barvy, velikost asi jako odr. „Tornádo“, srdčitého tvaru s pupíkem (páni říkají cecíkem). Jsou sladká, masovější a velice dobrá. Počet plodů je nižší, odrůda se hodí spíš do teplejších oblastí. Původ: odrůdu máme od známé od Slavkova a ta je dostala od jejího otce. Pěstuji již 6-7 roků. Patří k našim nejoblíbenějším.“ Plody byly (žluto)oranžové, střední až větší, velikostně vyrovnané, s výraznou špičkou, výborné chuti, odrůda u nás středně pozdní.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru