Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Známá plodová zelenina, předpěstování sazenic ve skleníku nebo doma na okně (výsev v půli března), výsadba otužených sazenic ven po „ledových mužích“, hnojíme kompostem, pravidelně vylamujeme zálistky. Jako prevenci před napadením plísní bramborovou volíme místo s dobrým prouděním vzduchu, na plném slunci, řidší spon výsadby, zálivku jen ke kořenům apod. nebo pěstujeme v nádobách pod střechou. Osivo získáváme z několika rostlin, bereme nejdříve uzrálé, zdravé, odrůdově typické, plně vyvinuté plody v plné zralosti (jako na konzum, snadno se oddělující od stopky), z kterých po posklizňovém dozrání (na teplém místě ponecháme plody alespoň několik dní ležet) vybereme/vytlačíme semena. Ve sklenici semena ve vlastní šťávě necháme 1–2 dny prokvasit, promyjeme vodou na sítku a ihned usušíme.

„rajče divoké žluté (Pidi z Francie)“  

LYC064  

S

37,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

– drobné žluté plůdky (o něco menší než u divokého rajčete červeného), dobře odolávají plísni, odolné proti praskání (odolnější než u divokého rajčete červeného), na ozdoby pokrmů apod.; plazivý růst bez opory a zaštipování, vhodné pro extenzivní pěstování, drobná semínka. Od pěstitele- uchovatele M. R. Od r. 2006,

Uchovatelé

Uchovatel A.H. 561 85 - původ Gengel, pěstuji od r. 2012.
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Uchovatel J.N. 280 02 Vysel jsem v polovině března, po otužení výsadba v polovině května, bez opory a zaštipování. Plody pěkné zlaté barvy. Velikost závisí na stanovišti. Ve volné půdě přináší plody stejné velikosti jako červená odrůda, ale ve skleníku nese plody velikosti lesních borůvek. O skleníkovém pěstování platí totéž, co o červené odrůdě. Plodí rovněž bohatě a roste bujně.
Uchovatel M.Ž. 671 72 - této úžasné plazivce se náramně daří u zdi na slunném stanovišti ( i v polostínu ), spokojeně pokryje zem pod tyčkovými rajčaty. Pokud ho náhodou některý rok udolá plíseň velice rychle obrazí a plodí dál své sladké, lahodné a drobné plody.
Uchovatel J.I.790 64 - původ Gengel, od 2016

Podobné odrůdy

Nahoru