Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

 Uchovatel J.T. 341 92

Jiřina Třísková, Žlíbek 2, 341 92 Kašperské Hory, tel. 602 465 348, email:jirka.triskova&seznam.cz. Snažíme se hospodařit ekologicky v horské oblasti, 850 m n. mořem, nedaleko hradu Kašperk, severozápadní větrná expozice, používáme kozí a slepičí hnůj. Zkouším pěstovat na různých typech záhonů,ve smíšených kulturách, zajímám se o dobré sousedství rostlin. Odrůdy poskytuji pouze osobním odběrem po předchozí domluvě (semena celoročně, oddenky a řízky od jara - u nás trochu později, záleží na sněhové pokrývce a počasí). Upřednostňuji výměnu za jiná semena či oddenky květin nebo zeleniny apod, nemusí se jednat jen o prastaré odrůdy, dohodneme se jistě na nějaké variantě, jinak úhrada jako Gengel. Mail čtu asi 1 x týdně, pokud někdo spěchá, doporučuji zavolat či poslat sms.

– od biopěstitelky z rakouska. od 2005
– mladé listy se používají jako příloha do salátů (chutnají částečně nahořkle) nebo jako samostatný salát.
– růžová barva květů, dříve v seznamu jako „růžový“.
– červené květy, nenáročná, od soukromé dárkyně ze slovenska, získáno prostřednictvím výzvy v časopisu doma v záhrade, od 2016.
Odrůda alenoru, jeho popis: pozor: silně jedovatý! staré (před 18. stol.) zahradnické hybridy sterilní, množení výhradně dělením oddenků.
Odrůda alenoru, jeho popis: (ac 04) dům sestry barky, samota na Šumavě, byl zbořen asi koncem 60.
– stará rodinná odrůda cukrového hrachu (convar. axiphium), u nás pěstovaná od r.
– typ dýně oblíbený nejen makrobiotiky, dužina oranžová, obsahuje karoten, velmi chutná, různé využití (na polévky, zapékání apod.
- odrůda získána ze severního slovenska, její dárce o ní uvedl: ###„vzrast asi 150 cm, niektoré rastliny menšie, majú aj menšie kvety.
- vytrvalý druh, sloužil dříve jako zelenina i léčivka (listy na zatvrdliny, rozpukanou kůži a podobné rány).
Odrůda Alenoru Růže bílá (Rosa x alba, pravděpodobně x damascena x canina)(ros AL03), který o ní uvedl:###„Tato růže má svůj příběh: zažila...
- jde o ředkev pěstovanou pro konzum nezralých zelených šešulí. Šešule („lusky“) jsou asi 4-5 cm dlouhé, tlusté asi 1cm.
Popis alenoru: "patrimoniální Čs, kultivar neidentifikovaný, stejný původ jako ”troják”. pěstovaný pro semena béžové barvy, podlouhlá, plochá.
– včelí ráj, asi od r. 1997/1998.
– převzata od pěstitele - uchovatele a.l. v r. 2013; z předpěstované sadby, převaha bílých (příp.
– botanická zahrada tábor, asi od r. 2002, získáno jako lnička setá.
– rodinná odrůda, pěstována na vsetíně, původně z rokytnice u vsetína.
Osivo vypěstované uchovatelem a.l. 384 33 (alenor) - následuje popis uchovatele: populace asi 12 velkých trsů a mnoho výsevů nalezená v r.
– rodinná odrůda pěstovaná od 2. sv.
Zobrazeno 1 - 35 z 35

Nahoru