Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Fazole jsou samosprašné, různé odrůdy nedáváme ale vedle sebe, proložíme alespoň záhonem jiného druhu, výsev poč. května (v chladných polohách po ledových mužích). Okopáváme, při poslední okopávce rostliny přihrneme jako prevenci vyvracení. Na semeno bereme zdravé, dobře vyvinuté rostliny, u keříčkových odrůd jen skutečně nízké (keříčkové, které nejeví dlouživý, popínavý růst)! Bez výběru se jinak původně keříčkové odrůdy stávají postupně polopopínavé až popínavé – což je původní podoba fazole – liány! Sklízí se, když jsou lusky zcela suché a zrno dostalo svou charakteristickou barvu, je tvrdé, rostliny jsou v té době už bezlisté. Z rostlin na semeno neotrháváme lusky na konzum. Při sklizni celé rostliny vytrháme a necháme doschnout na sušácích nebo pod střechou na vzdušném místě. Malá množství luštíme nejlépe ručně, větší množství vymlátíme např. v pytli. Některé odrůdy fazolí jsou popsány velmi stručně a s otazníky, nadšeným pěstitelům, kteří by chtěli pomoci s jejich podrobnějším popisem (např. výška rostlin, barva květu, ranost, přítomnost vláken v luscích apod.) a nebojí se trochy evidence – průběžných záznamů během sezóny – můžeme zaslat „fazolový dotazník“ k zachycení těchto informací.

„Znojemská (Haladova)“  

PHA138  

S

Popis

– rodinná odrůda pěstovaná od 2. sv. války; zelenoluská, vyšší keříčková fazole, semeno variabilní barvy – nazelenaležluté až světle béžové s mramorováním, odrůda je zdravého růstu odolávající chorobám; bezvlákná, velmi dužnatá, jemná a chutná. Při pěstování s jinými odrůdami se ráda „zvrhává“ a v dalším roce už není stejnorodá, dokonce se zhoršuje vařivost a lusky mívají sem tam vlákna. Zralé semeno se snadno vaří – bez namáčení 2 hod., s namočením přes noc 1 hod. Dřeň po uvaření je velmi jemná, slupka neznatelná – nemusí se vystírat, nerozváří se příliš a vařením zvětšuje objem asi 2x. Od soukr. pěstitele.

Uchovatelé

Uchovatel J.T. 341 92 - původ Gengel,
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru