Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Fazole jsou samosprašné, různé odrůdy nedáváme ale vedle sebe, proložíme alespoň záhonem jiného druhu, výsev poč. května (v chladných polohách po ledových mužích). Okopáváme, při poslední okopávce rostliny přihrneme jako prevenci vyvracení. Na semeno bereme zdravé, dobře vyvinuté rostliny, u keříčkových odrůd jen skutečně nízké (keříčkové, které nejeví dlouživý, popínavý růst)! Bez výběru se jinak původně keříčkové odrůdy stávají postupně polopopínavé až popínavé – což je původní podoba fazole – liány! Sklízí se, když jsou lusky zcela suché a zrno dostalo svou charakteristickou barvu, je tvrdé, rostliny jsou v té době už bezlisté. Z rostlin na semeno neotrháváme lusky na konzum. Při sklizni celé rostliny vytrháme a necháme doschnout na sušácích nebo pod střechou na vzdušném místě. Malá množství luštíme nejlépe ručně, větší množství vymlátíme např. v pytli. Některé odrůdy fazolí jsou popsány velmi stručně a s otazníky, nadšeným pěstitelům, kteří by chtěli pomoci s jejich podrobnějším popisem (např. výška rostlin, barva květu, ranost, přítomnost vláken v luscích apod.) a nebojí se trochy evidence – průběžných záznamů během sezóny – můžeme zaslat „fazolový dotazník“ k zachycení těchto informací.

‚Soldier‘  

PHA115  

S

Popis

– stará německá (západoevropská odrůda?), keříky vyšší, některé až s tendencí dlouživého růstu, semeno bílé s červenavou kresbou připomínající lidskou postavu – viz jméno odrůdy, luštěnina; získáno z něm. organizace VEN, která se zabývá uchováním starých odrůd. Pozn.: Odrůda svou kresbou připomíná řadu dalších sort v tomto Seznamu, např. odrůdy „Vojákové“ a „Andělské“ a také „Blatný I“ a „Čelověk“.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Uchovatel J.R. 595 01 - Pěstitelsky nenáročná plodina vhodná i pro začátečníky. Zrna po důkladném vysušení do druhého dne ještě uložím do mrazáku, jako prevenci proti zrnokazu fazolovému. S oblibou tyto líbivé fazole pojídáme jako součást hrstkové polévky. Během vegetace část nezralých lusků sklízíme tzv."na zeleno" a pokrmy z nich připravené chutnají opravdu velmi dobře. Původ: Gengel o.p.s.

Podobné odrůdy

Nahoru