Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Zvětšit

„fialovo-bílý : Repěšín ? Repeschin“  

V

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

Odrůda Alenoru, jeho popis: Pozor: silně jedovatý! Staré (před 18. stol.) zahradnické hybridy sterilní, množení výhradně dělením oddenků. Výskyt tedy vždy ze zahrad. „Přetrvává na svém stanovišti, i když zahrádka již neexistuje; nové lokality vznikají i neúmyslně, např. odhozením vykopnuté rostliny na smetiště. Mnohá místa, kde byl vysazen nebo zplaněl, dnes působí dojmem přirozeného stanoviště.“ (Skalický Květena ČR, 1997). V pohraničních horách byl tento odolný druh asi hojně pěstován, tak jak to pozoroval Karel Čapek v severním podnebí: „Lofoten (…) u každého dřevěného domku zahrádka, kde slavně a skoro freneticky kvete oměj a ostrožka (...) – jaká slavnost květů tady nad polárním kruhem!“ (Cesta na sever, 1936). Často přežívá i kvete u sudetských rozvalin, odkud pramení obě následující linie: (ac 03)

Uchovatelé

Uchovatel J.T. 341 92 - omezené množství, převzatá odrůda z Alenoru , od 2016.

Podobné odrůdy

Nahoru