Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Jednoduché pěstování i semenaření. Je samosprašný, ale různé odrůdy nedáváme raději těsně vedle sebe, proložíme záhonkem/ky jiného druhu. Sejeme v březnu/dubnu, řádky asi 25–40 cm. Stačí okopávka proti plevelům a opora k zachycení. Rostliny/část porostu vybrané na semeno neotrháváme, ale necháme celé dozrát. Sklízíme buď jednotlivé zralé lusky postupným otrháváním, nebo celé rostliny/porost najednou. Sklizený hrách necháme doschnout pod střechou. Malá množství lusků vyloupeme nejlépe rukama, větší množství nebo celé rostliny vymlátíme/vyšlapeme (musí být zcela suché). Čistíme na sítech a v proudu vzduchu (vyfoukání, vítr). Hrachy se dělí na: convar. medullare – dřeňový, semeno ve zralosti svraskalé (vypadá spíše jako krychlička než kulička), konzumuje se nezralý, jsou to běžné zahradní hrášky; convar. sativum – k vylupování, semena kulatá, k vaření jako luštěnina, případně za mlada i na zeleno; convar. axiphium – cukrový, konzumují se celé mladé lusky, které jsou bez tuhé pergamenové vnitřní vrstvy, chutnají lehce nasládle, šťavnatě, jíme buď přímo, nebo krátce tepelně upravené.

„Hejzlarová“  

PIS001  

S

Popis

– stará rodinná odrůda cukrového hrachu (convar. axiphium), u nás pěstovaná od r. 1945, původně z Polska z oblasti Zelowa, kde žila česká protestantská menšina, po 2. sv. válce ji rodina při přestěhování se zpátky do Čech vzala s sebou. Vzrůstná a vysoká odrůda, výška 1,8–2 m, za příznivého vlhkého počasí až 2,25 metru vysoká (opora nutná); jí se celé mladé lusky – jsou masité, chutné, mírně nasládlé, různě zakroucené, s vláknem ve hřbetu, lusky jde využít nejen na syrovo, ale jsou výborné i dušené (nebo vařené); květ fialový, semeno svraskalé, poměrně velké, nafialovělé, odrůda pozdnější, doporučeníhodná odrůda. Ze semenaření vyřadíme lusky, které jsou jakoby „nafouklé“, ty obsahují membránu a jsou jako cukrový hrách nevhodné (v porostu vyzkoušet ochutnáním normální a nafouklý lusk). Zrna z nafouklých lusků můžeme v domácnosti vařit jako luštěninu. Od 1998/1999,

Uchovatelé

Uchovatel A.H. 561 85 – získáno výměnou od soukromé pěstitelky, pěstuji od r. 2013, velice odolná a výnosná odrůda, která zvládne i extenzivní podmínky pěstování. V 1 balení 20ks semen.
Uchovatel E.M. 338 08 – původ Gengel
Uchovatel J.T. 341 92 - původ Gengel.
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Stažení

Podobné odrůdy

Nahoru