Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Jednoletá, nenáročná zelenina, známá ve formě – žluté, zelené a červené (rudé). Lze ji vařit jako špenát (má nižší obsah kyseliny šťavelové) nebo jíst syrovou jako součást salátu, má vysoký obsah vitaminu C. Sklízíme celé mladé rostliny nebo odlamujeme zespodu listy. Pěstování je bezproblémové, výsev brzy na jaře, snadno se množí samovýsevem. Pro postupnou sklizeň na jídlo vyséváme postupně, při pěstování na semeno necháme rostliny dozrát. Zapleveluje. Je cizosprašná, při maloplošném udržování odrůd a příznivém utváření terénu (mezi odrůdami jsou přirozené či umělé překážky jako keře, stromy, budovy; porosty jsou napříč směru větru apod.) v okolí ve vzdálenosti 100m nemá kvést jiná odrůda. Na semeno sklizeň celých rostlin, dosušit je zavěšené, pak vymlátit/vytřít/vyšlapat semena.

„Lebeda zahradní červená“  

S

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Uchovatelé

Uchovatel J.K. 779 00 – původ Gengel
Uchovatel J.Š. 756 63 – původ Gengel, od 2012, na zahradě se udržuje samovýsevem, roste nám různě mezi zeleninou, dodává zeleninové zahrádce barevnost a šmrnc, listy využíváme jako špenát.
Uchovatel J.T. 341 92 – původ Gengel
Uchovatel A.K.CH. 104 00 – Pěstujeme třetím rokem, již se sama místy vysemeňuje. Sklízíme mladé listy na salát pro atraktivitu jejich vzhledu i pro vysoký obsah minerálů (slaná chuť) a vitaminu C (kupodivu kyselou chuť nemají). Původ: soukromá pěstitelka (Valašsko).

Podobné odrůdy

Nahoru