Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Jednoletá, nenáročná zelenina, známá ve formě – žluté, zelené a červené (rudé). Lze ji vařit jako špenát (má nižší obsah kyseliny šťavelové) nebo jíst syrovou jako součást salátu, má vysoký obsah vitaminu C. Sklízíme celé mladé rostliny nebo odlamujeme zespodu listy. Pěstování je bezproblémové, výsev brzy na jaře, snadno se množí samovýsevem. Pro postupnou sklizeň na jídlo vyséváme postupně, při pěstování na semeno necháme rostliny dozrát. Zapleveluje. Je cizosprašná, při maloplošném udržování odrůd a příznivém utváření terénu (mezi odrůdami jsou přirozené či umělé překážky jako keře, stromy, budovy; porosty jsou napříč směru větru apod.) v okolí ve vzdálenosti 100m nemá kvést jiná odrůda. Na semeno sklizeň celých rostlin, dosušit je zavěšené, pak vymlátit/vytřít/vyšlapat semena.

„Brněnská červená“  

ATR006  

S

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

zplaněla v okolí bývalé klášterní zahrady na Ořešíně, intenzivní červené zbarvení.dekorativní, v květu asi 2 m vysoká a mohutná rostlina, na listech se po dešti drží velké kapky vody. Pro množení sejeme do hnízd po vícero semenech do sponu 40x40cm – 50x50cm a případně vyjednotíme na jednu rostlinu.

Uchovatelé

Uchovatel E.H. 160 00 Rostliny jsou velmi dekorativní, dosahují výšky 1,5 - 2 m a mají tmavě červenou barvu. Semínka jsem získala asi před 5 lety od Hely Vlašínové.
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru