Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Cílem je, aby se s nimi veřejnost mohla seznámit, pěstovat je, využívat jejich plodů i je semenařit a uchovávat, a přijmout tak svou odpovědnost za jejich další osud. Abychom společně tyto odrůdy, které vytvořily a nám nezištně předaly předchozí generace, dnes pěstovali, pečovali o ně a opět je stejně tak předali pokolením, které přijdou po nás.
Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Popis Alenoru (zahrada patrimoniálních rostlin): Sbíráme předválečné linie nejen ze sudetských rozvalin, asi 80 klonů je zatím ve fázi přepěstování a určování. Zároveň vděčíme různým genovým bankám (šlechtitelské stanice Velké Losiny, Bojnice a Holovousy, švýcarské sdružení Pro Specie Rara, USDA Corvallis, vysoká škola Obstwein Klosterneuburg) za porovnávací sbírku známých kultivarů. Pěstujeme ji zvlášť, mimo oběh, pro postupné biometrické určení neznámých linií ze Šumavy, protože bývalí znalci starých rybízů jsou „na onom světě“. Od r. 2014 státní genová banka VŠUOH Holovousy přebírá na uchování nejzajímavější linie: prozatím z kultivarů ‚Holandský Červený‘, ‚Rondom‘, ‚Gabreta‘ a ‚Pernette‘. Rybízy jsou cizosprašné, pro zachování odrůd se množí pouze vegetativně. Zasíláme jedno–tříleté zakořeněné sazenice (z řízkování nebo hřížení). Zatím předběžná nabídka, podle stavu určování.
Odrůdu nalezl, popsal a nabízel Alenor (zahrada patrimoniálních rostlin) a předal Gengelu. Následuje popis Alenoru: Patří mezi vůbec první rybízy šlechtěné v Čechách. Jmenuje se také „Karlštejnský Heros“, neboť byl výsledkem dlouhodobého (mezi 1929 & 1963, podle pomologie československé akademie věd 1971) hromadného výběru ze souboru německého kultivaru ‘Heros‘, a to v Kozolupech u Karlštejna. Pak už nebyl v českých sbírkách, ale byl uchovaný v zahraničí i na prodej v anglických školkách. Nedávno se dva klony vrátily do vlasti z americké genobanky na Aljašce (tady nabízený riru 068) a z Bojnic (SL). Je to vlastně vylepšený ‘Heros‘ s bohatými hrozny poměrně velkých, hezkých a sladkých bobulí. Jako většina R. vulgare, je to keř spíš nízký a s dosti slabými větvemi, které se v dobrých podmínkách prohýbají pod tíhou plodů. Jako všechny R. vulgare je raný a pozdní mrazy v nepříznivých oblastech mohou úrodu zničit. Doporučitelný tedy přinejmenším jako dobrý rodinný rybíz v nížinách i jako národní klenot.