Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Popis Alenoru (zahrada patrimoniálních rostlin): Sbíráme předválečné linie nejen ze sudetských rozvalin, asi 80 klonů je zatím ve fázi přepěstování a určování. Zároveň vděčíme různým genovým bankám (šlechtitelské stanice Velké Losiny, Bojnice a Holovousy, švýcarské sdružení Pro Specie Rara, USDA Corvallis, vysoká škola Obstwein Klosterneuburg) za porovnávací sbírku známých kultivarů. Pěstujeme ji zvlášť, mimo oběh, pro postupné biometrické určení neznámých linií ze Šumavy, protože bývalí znalci starých rybízů jsou „na onom světě“. Od r. 2014 státní genová banka VŠUOH Holovousy přebírá na uchování nejzajímavější linie: prozatím z kultivarů ‚Holandský Červený‘, ‚Rondom‘, ‚Gabreta‘ a ‚Pernette‘. Rybízy jsou cizosprašné, pro zachování odrůd se množí pouze vegetativně. Zasíláme jedno–tříleté zakořeněné sazenice (z řízkování nebo hřížení). Zatím předběžná nabídka, podle stavu určování.

‚Holandský Červený‘  

RIB003  

V

78,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

Odrůdu nalezl, popsal a nabízel Alenor (zahrada patrimoniálních rostlin) a předal Gengelu. Následuje popis Alenoru: Patří mezi nejstarší kultivary, je známý od 18. století, asi severoevropský (holandský původ není jistý). Znamená pro červené rybízy to, co pro českou atletiku Zátopek: hvězda v dějinách, jeho rekordy jsou překonané, ale zůstává inspirací. Velmi odolný a zdravý i v horách, snadno se řízkuje, slušně plodí. Mohutný keř, roste víc do šířky než do výšky. Dozraje pozdě, bobule zůstávají světlé a želé z nich je pak tmavorůžové (ne sytě červené jako u většiny rybízů). Poměrně sladký mezi červenými, průměrně šťavnatý, všestranně použitelný. Má tolik předností, že se rozšířil po celé Evropě, hlavně do chladných oblastí. V našem prozatímním přehledu šumavských rozvalin je druhou většinovou odrůdou. Má ovšem kratší hrozny s krátkým stonkem, často schované mezi listy, což ztěžuje sklizeň, navíc želé bez dodatku pektinu ne vždy tuhne. Zůstává ale jistou hodnotou pro (pod)horské oblasti. Staré odrůdy možná nebyly klony, ale hromadné výběry semenáčů. Navíc i klony nejsou geneticky úplně stabilní. Není tedy divu, že různé původy ‚Holandského‘ chutnají jinak a mají květy víceméně tmavé. Po degustaci osmi šumavských původů množíme a zasíláme obě nejsladší/nejchutnější: „Březová Lada ? Birkenhaid“ (riru 18) a „Milešice (sever) ? Oberschlag“ (riru 37), ze dvou zbořených vesnic ve výšce nad 800m n. m.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru