Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Popis Alenoru (zahrada patrimoniálních rostlin): Sbíráme předválečné linie nejen ze sudetských rozvalin, asi 80 klonů je zatím ve fázi přepěstování a určování. Zároveň vděčíme různým genovým bankám (šlechtitelské stanice Velké Losiny, Bojnice a Holovousy, švýcarské sdružení Pro Specie Rara, USDA Corvallis, vysoká škola Obstwein Klosterneuburg) za porovnávací sbírku známých kultivarů. Pěstujeme ji zvlášť, mimo oběh, pro postupné biometrické určení neznámých linií ze Šumavy, protože bývalí znalci starých rybízů jsou „na onom světě“. Od r. 2014 státní genová banka VŠUOH Holovousy přebírá na uchování nejzajímavější linie: prozatím z kultivarů ‚Holandský Červený‘, ‚Rondom‘, ‚Gabreta‘ a ‚Pernette‘. Rybízy jsou cizosprašné, pro zachování odrůd se množí pouze vegetativně. Zasíláme jedno–tříleté zakořeněné sazenice (z řízkování nebo hřížení). Zatím předběžná nabídka, podle stavu určování.

‚Versailleský Bílý? „Sruby“‘  

RIB008  

V

93,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

Odrůdu nalezl, popsal a nabízel Alenor (zahrada patrimoniálních rostlin) a předal Gengelu. Následuje popis Alenoru: Otazník není zbytečný. ‘Versailleský Bílý‘ je sice slavné jméno z 19. století, ale jeho popis, jak to bývá u starých odrůd, nikdy nebyl přesný. Chceme-li potom porovnat různé původy od genových bank a obchodních pěstitelů, abychom měli představu, jaký je Versailleský Bílý doopravdy, dostáváme pod stejným jménem různé typy (máme už tři rozlišné!). Je to bohužel běžná nejistota identity starých odrůd rybízů. Pro dosažení nějaké pravděpodobnosti, že původní Versailleský Bílý byl „Tento!“, bude třeba mnoho let sbírat a porovnávat klony a historické pomologie. Zatím je jisté, že se tento předválečný klon ze zaniklé osady Sruby (v bývalém zakázaném pásmu na Domažlicku) biometricky podobá jako vejce vejci odrůdě, kterou český velkopěstitel Starkl rozesílá pod jménem ‚Versailleský Bílý‘. O něco méně sladký než ‚Třešňový Bílý‘, je však odolnější a v podhůří má silnější růst. Pokud chcete pěstovat starou odrůdu bílého rybízu jako vděčnou pochoutku a nejen pro jeho historickou hodnotu, doporučujeme tuto alternativu: ‚Třešňový‘ pro teplé oblasti pod 400m n.m., a tento ‘?Versailleský‘ pro oblasti (pod)horské.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru