Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Popis Alenoru (zahrada patrimoniálních rostlin): Sbíráme předválečné linie nejen ze sudetských rozvalin, asi 80 klonů je zatím ve fázi přepěstování a určování. Zároveň vděčíme různým genovým bankám (šlechtitelské stanice Velké Losiny, Bojnice a Holovousy, švýcarské sdružení Pro Specie Rara, USDA Corvallis, vysoká škola Obstwein Klosterneuburg) za porovnávací sbírku známých kultivarů. Pěstujeme ji zvlášť, mimo oběh, pro postupné biometrické určení neznámých linií ze Šumavy, protože bývalí znalci starých rybízů jsou „na onom světě“. Od r. 2014 státní genová banka VŠUOH Holovousy přebírá na uchování nejzajímavější linie: prozatím z kultivarů ‚Holandský Červený‘, ‚Rondom‘, ‚Gabreta‘ a ‚Pernette‘. Rybízy jsou cizosprašné, pro zachování odrůd se množí pouze vegetativně. Zasíláme jedno–tříleté zakořeněné sazenice (z řízkování nebo hřížení). Zatím předběžná nabídka, podle stavu určování.

‚Rondom (Slzovitý ze Záblatí)‘  

RIB007  

V

78,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

Odrůdu nalezl, popsal a nabízel Alenor (zahrada patrimoniálních rostlin) a předal Gengelu. Následuje popis Alenoru: Kultivar ‘Rondom‘ byl došlechtěn teprve v r. 1949 v Holandsku a uveden do českého sortimentu v 60. letech. Tento keř byl vysazený v 70. letech z přebytků místního sadu, je tedy nejasného původu. Má bujný zdravý růst a obrovský výnos i v podhůří – větve poléhají pod váhou plodů a potřebují v červnu oporu. Holandsky „rondom“ znamená „kolem dokola“ a popisuje mohutné hrozny hustě obložené bobulemi kolem dokola, zatímco většina rybízů má hrozny jednostranné a méně husté. Těžké rychle sklízené hrozny. Raší brzy, zraje pozdě. Velké bobule, často slzovitého tvaru. Masitý, málo šťavnatý, nehodí se tedy na moštování, ale je bezproblémový na želé, tuhne bez dodatku pektinu. Průměrně sladký, málo aromatický, je lepší v želé než čerstvý. Patří mezi nejvíc doporučitelné starší kultivary pro svou odolnost a výnos.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru