Žádné produkty
---------------------POKRAČOVAT-------------------------------------
Obiloviny obecně sejeme zpravidla do řádků cca 30cm od sebe, abychom je mohli okopávat, případně sejeme na široko na nezaplevelený záhon. Jařiny březen/duben, přesívky pokud možno časně. Ozimy září/říjen. Možné jsou u některých odrůd i výsevy „svatojánské“, letní. Porost udržujeme bez plevelů, dle potřeby asi 2–3x za sezónu okopeme a vyplejeme n...
Obiloviny obecně sejeme zpravidla do řádků cca 30cm od sebe, abychom je mohli okopávat, případně sejeme na široko na nezaplevelený záhon. Jařiny březen/duben, přesívky pokud možno časně. Ozimy září/říjen. Možné jsou u některých odrůd i výsevy „svatojánské“, letní. Porost udržujeme bez plevelů, dle potřeby asi 2–3x za sezónu okopeme a vyplejeme nebo opatrně vytrháme jednotlivé plevele. Volíme půdu spíše nevyhnojenou, jinak staré dlouhostébelné odrůdy často polehají. V malém množitelském množství lze jako prevenci polehnutí vysít samosprašné druhy do jednoho delšího řádku, použít vodorovně umístěnou síť nebo provázky apod.
Sklízíme zpravidla obdobou klasických postupů, tedy nejprve požneme a necháme vyschnout klasy svázané do snopů. Lze také sklízet jen klasy (odřezáním/odežnutím pod klasem, bez slámy). Výmlat: Zásadou je mlátit rostliny/klasy vždy dobře vyschlé, tedy zcela suché, aby zrno dobře a snadno vypadávalo. Zrno lze získat například vytřením rukama (malá množství), vyšlapáním na plachtě, výmlatem holí, výmlatem klasicky cepem (u starých cepů kontrolovat stav kožené ohlávky), ruční mlátičkou apod., ale osvědčily se i různé další novátorské metody, jako např. pomalé mletí sklizených suchých klasů na mlýnku na maso s velkými oky (osvědčilo se nejen pomletí klasů, ale i lusků luštěnin či makovic, je nutno počítat s částečnou ztrátou poškozením části zrn) nebo výmlat klasů pomocí vrtačky v uzavíratelném vědru s víkem (na vrtačku nástavec na míchání barev a dvě karabiny, prostrčit víkem a mlátit na nejmenší otáčky – pomocí pulzů, kyblík mít jen částečně naplněný, cca do ¼), fantazii se meze nekladou. Čištění vymláceného obilí provádíme například přesypáváním z vědra do vědra nebo do vyšší mísy/škopíku, vítr odvane plevy a nečistoty.