Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Teplomilná obilovina, volíme teplé polohy, slunná, chráněná místa, náročná na živiny (hnojíme vyzrálým hnojem nebo kompostem), výsev zač. května do vyhřáté půdy (nebo předpěstování). Aby nedocházelo k inzuchtu, vyséváme co nejvíce rostlin, semeno bereme z dobře vyvinutých zdravých palic vícero rostlin. Cizosprašná (nebezpečí křížení) – tedy v okolí ve vzdálenosti nejméně 400–500m nesmí kvést jiná odrůda kukuřice! Pyl je přenášen větrem.

„Malované hory“  

S

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Uchovatelé

Uchovatel E.M. 338 08 – získala jsem ji od kamarádky ze Zbirožska, jde o kukuřici nižšího vzrůstu (1–1,5m), barva zrn je na povrchu červená, tmavě sytá červeň, pokud se zrna umelou, jsou uvnitř bílé barvy. Jde o moučný typ kukuřice. Vhodná pro bezlepkovou dietu. Na jedné rostlině jedna až dvě palice, dozrává koncem září.
Uchovatel Z.D.M. 508 01 - původ: farma „Uchované semínko“. Velmi dobře rostoucí typ kukuřice. Krásné pestrobarevné palice – různě barevná zrníčka na jedné palici
Uchovatel V.V. 294 46 - překvapivě raná, zaseta 4.5., sklizeň na konci srpna (a již mírné známky přezrátí ). Ostatní kukuřice, které jsem dříve pěstoval, jsme sklízeli v závěru září nebo i října. Výška rostlin cca 150 -180 cm, sice nižší, než ostatní odrůdy kukuřice, které jsem měl, ale nebyla tak nízká, jak mi sdělovali ostatní pěstitelé a ani se nijak zvlášť od spodku nevětvila. Trochu horší zdravotní stav - vyšší procento sněti kukuřičné, než bych si u kukuřice představoval. Pěstována organicky hnojená, bez chemického ošetření proti chorobám nebo plevelům, během pěstování 1x okopána a 2x proplečkována. Výnos: přesně jsem nesledoval, ale v porovnání s tím, co jsem sklízel dříve u jiných kukuřic ze stejné plochy, bych odhadl jen cca o 15 až 20% nižší. Použití u nás: pečení tortil s přípravou těsta s užitím nixtamalizace (skvěle u této kukuřice funguje), vytříděné klasy/zrno horší kvality pro krmení drůbeže a králíků. Od roku 2017, od soukromého dárce.
Uchovatel K.B. 513 01 - od uchovatele Z.D.M. 508 01

Podobné odrůdy

Nahoru