Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Teplomilná obilovina, volíme teplé polohy, slunná, chráněná místa, náročná na živiny (hnojíme vyzrálým hnojem nebo kompostem), výsev zač. května do vyhřáté půdy (nebo předpěstování). Aby nedocházelo k inzuchtu, vyséváme co nejvíce rostlin, semeno bereme z dobře vyvinutých zdravých palic vícero rostlin. Cizosprašná (nebezpečí křížení) – tedy v okolí ve vzdálenosti nejméně 400–500m nesmí kvést jiná odrůda kukuřice! Pyl je přenášen větrem.

„Sedlácka“  

ZEA010  

S

Popis

- od soukromého dárce z okolí Piešťan, který nám napsal o ní toto: „Pestovali ju na dedinách v našom okolí starí gazdovia ešte pred obdobím združstevnovania. Je mohutného vzrastu, má pevné steblá, velkú odolnosť proti vyvracaniu vetrom, hrubšie klasy, semeno je gulatšie. Mladé zrno má nasládlu chuť, preto je vhodná aj na varenie, po dozretí ako krmovina. Je to neskorá odroda. Zaujímavá je jej vlastnosť:takmer nepodlieha prepeĺovianiu. Pro vzchádzaní však vyžaduje o niečo priaznivejšie vlhkostné podmienky ako iné odrody.“ Dárce ji pěstuje ve smíšené kultuře spolu s fazolí Vysoko úrodnou ťahavou bielou (PHA232). Semeno je velké, barvy žlutooranžové. Některé rostliny dorostly až do výšky tří metrů. Odrůda pozdní až velmi pozdní, v našich drsnějších podmínkách, v nadmořské výšce asi 450 m dozrála pravděpodobně jen díky velmi teplému a horkému létu a tropickým teplotám, které v roce 2015 panovaly. Palice byly mohutné, některé rostly v odklonu od stébla, kukuřice velmi chutnala ptactvu. Dobře rostla bez zálivky a bohatě tvořila vzdušné kořeny u paty stébla. Doporučujeme jen do nejteplejších oblastí s dlouhou vegetační dobou. Od 2015.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru