Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Cílem je, aby se s nimi veřejnost mohla seznámit, pěstovat je, využívat jejich plodů i je semenařit a uchovávat, a přijmout tak svou odpovědnost za jejich další osud. Abychom společně tyto odrůdy, které vytvořily a nám nezištně předaly předchozí generace, dnes pěstovali, pečovali o ně a opět je stejně tak předali pokolením, které přijdou po nás.
Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Žito je tradiční chlebovinou. Z hlediska semenaření je výjimkou mezi obilovinami – je cizosprašné – tedy při maloplošném pěstování odrůd a příznivém utváření terénu (mezi odrůdami jsou přirozené či umělé překážky jako keře, stromy, budovy; porosty jsou napříč směru větru apod.) v okolí ve vzdálenosti nejméně 300m nesmí kvést jiná odrůda žita. Doporučit lze v malém spíše pěstování v uzavřeném tvaru typu čtverce nebo obdélníku pro lepší vzájemné opylení rostlin nebo i provádět doopylování, tj. v době květu obden poklepávat na rostliny nebo opatrně přetahovat přes porost provázek, aby se podpořilo opylování.
- slovenská krajová odrůda jarního žita z oblasti Detvianskej Huty. Dárce o ní napsal. „...posielam aj Raž jarnú, u nás – Jarina, Jarnô žito. Tiež stará odroda, ktorú som získal před tromi rokmi od jedného starého gazdu, ktorý mi ju odovzdal v dedičskom konaní. Je to raž nenáročná, výška okolo 2 m. Seje sa do hlúpej zeme (nehnojenej), inak podlieha poliehaniu. V mokrých rokoch náchylná k sneti. Využitie jako krmovina na zeleno. Zrno používáme k pečeniu chleba, výrobe domácej pálenky (chýrna pálenka – rožovka), alebo krmeniu dobytka. Slama na pokrývanie striech, výrobu slamených predmetov – slamienky, úle; alebo v tradičnom liečitelstve na takzvané osohy. Surové zrno sa dávalo žrať koňom, čo slúžilo jako odčervenie. Hlavne na jar, zoslabnutému dobytku, sa podávalo uvarené celé zrno. Zrnom sa však nesmela chovať hydina, pretože sa jej zlievali od neho vnútornosti. Zrno sa používalo tiež při výročných príležitostiach, jako magický prostriedok, alebo na svatbe sa ňou obhadzovali mladomanželia. Zo slamy sa tiež vyrábali obradové masky. Táto raž sa v okolí Detvianskej Huty kedysi pestovala hojne, pretože nadmorská výška chotára 750 -900 m komplikovala pestovanie ozimnej raže.“ Odrůda měla na jaře rychlý vývoj, podobně jako jiné odrůdy jarního žita pocházející z horských poloh (jařyna SEC004, Rež ze Soláně SEC009, Krigov SEC010). Dlouhostébelná, nehnojíme, doporučujeme časný výsev. Získáno od soukromého dárce ze Slovenska roku 2021.