Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Žito je tradiční chlebovinou. Z hlediska semenaření je výjimkou mezi obilovinami – je cizosprašné – tedy při maloplošném pěstování odrůd a příznivém utváření terénu (mezi odrůdami jsou přirozené či umělé překážky jako keře, stromy, budovy; porosty jsou napříč směru větru apod.) v okolí ve vzdálenosti nejméně 300m nesmí kvést jiná odrůda žita. Doporučit lze v malém spíše pěstování v uzavřeném tvaru typu čtverce nebo obdélníku pro lepší vzájemné opylení rostlin nebo i provádět doopylování, tj. v době květu obden poklepávat na rostliny nebo opatrně přetahovat přes porost provázek, aby se podpořilo opylování.

‚křibice‘  

SEC005  

S

Popis

– také nazýváno svatojánské žito, trsnaté žito, lesní žito, dvouleté žito aj., původní tradiční žito, velmi nenáročné a odolné, seté často jako pionýrská plodina do lesních mýtin, v horských oblastech apod. Svatojánské proto, že bylo seto v období sv. Jana (24. června) a prvním rokem se spásalo dobytkem nebo sloužilo na krmení. Druhým rokem pak poskytovalo zrno. Sláma velmi dlouhá a houževnatá, pevná, dorůstá výše 1,8–2 (2,2) metrů. Jako prevenci proti polehnutí této dlouhostébelné odrůdy volíme chudé, nevyhnojené stanoviště, v zahradní půdě doporučujeme ovázat. Cizosprašné, nutno zabránit křížení s jinými odrůdami žita. Možný letní termín setí nebo až podzimní (jako jiné ozimy).Podle zpráv od gengelských pěstitelů však vymetá nebo částečně vymetá (tedy tvoří klasy) i z jarního setí. Je tedy možný také výsev na jaře, doporučit lze pak jarní setí co nejčasněji.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Uchovatel J.M. 739 84 - získáno od místní pěstitelky, která odrůdu dostala před časem z Gengelu.

Podobné odrůdy

Nahoru