Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Cílem je, aby se s nimi veřejnost mohla seznámit, pěstovat je, využívat jejich plodů i je semenařit a uchovávat, a přijmout tak svou odpovědnost za jejich další osud. Abychom společně tyto odrůdy, které vytvořily a nám nezištně předaly předchozí generace, dnes pěstovali, pečovali o ně a opět je stejně tak předali pokolením, které přijdou po nás.
Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Brambory několik týdnů před výsadbou narašíme či naklíčíme na světle, abychom urychlili vegetaci. Zasílají se hlízy! U starých odrůd s hluboce zanořenými očky zvolíme vhodný typ kuchyňské úpravy (např. vaření na loupačku), případně počítáme s pracnějším loupáním syrových hlíz oproti současným moderním odrůdám, jež jsou téměř hladké (s velmi mělkými očky). Moučnaté odrůdy s vyšším obsahem škrobu využijeme zejména na přípravu kaší, bramborového těsta na bramborové knedlíky a další tradiční pokrmy. U bezvirózní sadby lze doporučit pokusit se dostupnými domácími opatřeními, včetně výběru, omezit zamoření hlíz virózami, např. volbou vhodné lokality (sadbové oblasti), prostorovou izolací (větší vzdáleností) od jiného porostu brambor, zakrytím netkanou textilií apod. (Původ 1): soukromý biopěstitel z Německa, (Původ 2): Valašské museum v přírodě, Rožnov pod Radh., (Původ 3): Genová banka bramboru in vitro, VÚ bramborářský Havl. Brod (tyto odrůdy získány jako bezvirózní sadba ze skleníku).
stará nebo krajová odrůda brambor ze Slovenska, stejného původu jako odrůda Ufúľance. Dárce této rodinné odrůdy uvedl : „...voláme ich zemiaky s fialovými očkami. Je to tiež stará, dobrá, odzkúšaná odroda. Ešte ju viacerí pestujeme bežne, .... Ale myslím , že si aj tak zaslúži pozornost. Kedže dnes všetko staré mizne závratným tempom“ Odrůda je v rodině dárce udržována po několik generací. V pěstování u nás byla spíše raná, ranější než většina jiných patrimoniálních odrůd (Hasy, Valašské modřáky, Ufúľance, Bojar aj). Hlíza je přibližně podlouhlá, hladká, slupka žlutá, očka spíše mělká nebo jen středně hluboká. Na čerstvě sklizených hlízách bylo u nás patrné lehké fialové zabarvení v oblasti oček, které dalo odrůdě pojmenování, později je zbarvení již málo zřetelné až nezřetelné. V roce 2024 byl vývoj rostlin a nárůst natě rychlý, odrůda kvetla, výnos hlíz byl dobrý.