Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Cílem je, aby se s nimi veřejnost mohla seznámit, pěstovat je, využívat jejich plodů i je semenařit a uchovávat, a přijmout tak svou odpovědnost za jejich další osud. Abychom společně tyto odrůdy, které vytvořily a nám nezištně předaly předchozí generace, dnes pěstovali, pečovali o ně a opět je stejně tak předali pokolením, které přijdou po nás.
Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Brambory několik týdnů před výsadbou narašíme či naklíčíme na světle, abychom urychlili vegetaci. Zasílají se hlízy! U starých odrůd s hluboce zanořenými očky zvolíme vhodný typ kuchyňské úpravy (např. vaření na loupačku), případně počítáme s pracnějším loupáním syrových hlíz oproti současným moderním odrůdám, jež jsou téměř hladké (s velmi mělkými očky). Moučnaté odrůdy s vyšším obsahem škrobu využijeme zejména na přípravu kaší, bramborového těsta na bramborové knedlíky a další tradiční pokrmy. U bezvirózní sadby lze doporučit pokusit se dostupnými domácími opatřeními, včetně výběru, omezit zamoření hlíz virózami, např. volbou vhodné lokality (sadbové oblasti), prostorovou izolací (větší vzdáleností) od jiného porostu brambor, zakrytím netkanou textilií apod. (Původ 1): soukromý biopěstitel z Německa, (Původ 2): Valašské museum v přírodě, Rožnov pod Radh., (Původ 3): Genová banka bramboru in vitro, VÚ bramborářský Havl. Brod (tyto odrůdy získány jako bezvirózní sadba ze skleníku).
- stará odrůda brambor udržovaná na Slovensku nejméně od doby druhé světové války. Dárce nám o ní v roce 2019 napsal: „ Zemiaky Hasy je stará odroda, suseda si ju pamätá, že ju sadila zo svojími rodičmi ešte v období 2. svetovej vojny. Jej rodičia ju sadili už predtým, odroda tu bola už dávno, odkiaľ ju však mali nevie. Ja tiež pravidelne udržiavám niekoľko rastlín. Je to stará odroda, tvorí hľuzy z hlbokými zanorenými očkami, rast rastlín je bujný, dobre rastie aj v horších podmienkách.“ (viz též Zpravodaj starých odrůd č. 2/2020). Jde pravděpodobně o odrůdu Hassia, která byla podle literatury vyšlechtěna v roce 1906 v Německu šlechtitelem Böhmem. Podle archivních záznamů z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm byla odrůda Hassia pěstována i na Valašsku (Jablůnka u Vsetína). Bylo tomu tak ve 30. letech 20. století, kdy se dělalo sledování vysazovaných odrůd brambor z hlediska šíření rakoviny brambor. Odrůdu Hassia uvádí také např. kniha Pěstování brambor (SZN Praha, 1956) a to s těmito údaji: „Název: Hassia; Šlechtitel: Böhm, Německo; Užitkový směr: hospodářský; Doba zrání: pp (= polopozdní); Popis hlíz – tvar: kulovitý, barva slupky: žlutohnědá, barva dužiny: nažloutlá…“ Ve vlhkém roce 2020, kdy byla většina odrůd brambor u nás postižena plísní, přinesla Hasy dosti dobrý výnos. Od roku 2019.