Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Brambory několik týdnů před výsadbou narašíme či naklíčíme na světle, abychom urychlili vegetaci. Zasílají se hlízy! U starých odrůd s hluboce zanořenými očky zvolíme vhodný typ kuchyňské úpravy (např. vaření na loupačku), případně počítáme s pracnějším loupáním syrových hlíz oproti současným moderním odrůdám, jež jsou téměř hladké (s velmi mělkými očky). Moučnaté odrůdy s vyšším obsahem škrobu využijeme zejména na přípravu kaší, bramborového těsta na bramborové knedlíky a další tradiční pokrmy. U bezvirózní sadby lze doporučit pokusit se dostupnými domácími opatřeními, včetně výběru, omezit zamoření hlíz virózami, např. volbou vhodné lokality (sadbové oblasti), prostorovou izolací (větší vzdáleností) od jiného porostu brambor, zakrytím netkanou textilií apod. (Původ 1): soukromý biopěstitel z Německa, (Původ 2): Valašské museum v přírodě, Rožnov pod Radh., (Původ 3): Genová banka bramboru in vitro, VÚ bramborářský Havl. Brod (tyto odrůdy získány jako bezvirózní sadba ze skleníku).

‚Karmen‘  

SOL006  

V

Popis

– naše stará odrůda, povolena 1945–1970, polopozdní až pozdní, hlíza kulovitá, střední až větší, slupka žlutohnědá s růžovým nádechem, dužina sytě žlutá, očka střední až mělká; kvalitní odrůda pro konzum s velmi dobrou stolní hodnotou, polomoučné až lojovité konzistence, po uvaření netmavnoucí hlízy; žádá pečlivou agrotechniku, v dobrých podmínkách dává vysoké výnosy, doporučeno narašování či předkličování sadby; slabě podléhá plísni, rakovině vzdorná, náchylná k svinutce a rzivosti dužiny, (Původ 3), omezené množství hlíz.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru