Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Tradiční druh zeleniny, koření i léčebný prostředek. Kdysi bylo v našich zemích velké bohatství krajových odrůd, z nichž mnohé posloužily i k vyšlechtění současných komerčních sort. Nepostradatelný v kuchyni pro nejrůznější pokrmy, masové i bezmasé. Řada pěstitelů si udržuje své odrůdy česneku po desítky let z vlastní sadby, aniž by bylo nutné kupovat novou (výběr). Česnekářské oblasti jsou obvykle teplejší, v nižší nadmořské výšce, ale česnek se dá dobře pěstovat i ve středních a vyšších nadmořských výškách. Poloha slunná, sázíme do půdy ve staré síle (do druhé trati), tedy po organicky hnojené předplodině, vhodné jsou střední či lehčí půdy. Výsadba: řádky od sebe asi 30-40cm, v řádku asi 8-10-15 cm od sebe. Zimní (ozimé) česneky se doporučuje sázet později, až je půda chladná (prevence houbových chorob), tedy dle polohy koncem října, spíše v listopadu, případně až v prosinci, ovšem před zámrazem půdy nebo napadnutím sněhu, které by výsadbu znemožnily. Jarní odrůdy sázíme co nejdříve na jaře (březen). I zimní odrůdy je možné nouzově vysadit na jaře, ovšem výnos je pak nižší, jarní lze naopak vysadit i na podzim, česnek je druh mrazuodolný, nezmrzá. Sázíme jednotlivé stroužky vždy tzv. podpučím, t.j malou ploškou na konci stroužku dolů a špičkou nahoru, do hloubky asi 6-8 cm (nad česnekem), jarní česnek mělčeji. Porost je třeba okopávat a udržovat bez plevelů, zálivka vyjma extrémně suchých let není zpravidla nutná. Z paličáků obvykle odstraňujeme květenství, jakmile se objevují. Vylámaná květenství lze použít např. do polévky nebo rozmixovat na pastu s olejem. Sklízíme, když nať začíná žloutnout a schnout, u paličáků se uvádí jako znak sklizňové zralosti narovnávání květního výhonu (ponechá se jako ukazatel u několika rostlin, lze pak po vyzrání z nich sklidit i pacibulky na množení) nebo když jsou na česnekové cibuli čtyři suknice (zkusit na několika normálně vyvinutých rostlinách); u nepaličáků je vhodná sklizňová zralost při polehnutí asi poloviny rostlin. Příliš brzká sklizeň snižuje výnos a česnek se hůře dosouší, při pozdní sklizni se česnekové cibule již rozevírají a rozpadají. Z lehčí, vlahé půdy jdou zralé paličáky při zralosti dobře tahat z půdy, aniž by se nať utrhla, jinak si při sklizni pomůžeme rýčem nebo rycími vidlemi. Po sklizni svážeme česneky do svazků nebo spleteme umně do věnců a necháme vyschnout zavěšené ve stínu, v průvanu pod střechou. Poté opatrně odřežeme, odstřihneme kořínky a zbytek nati. Skladujeme s uvedením odrůdy v suchu a chladnu.

„Ruský-Stará Lubovňa“  

ALL067  

V

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

- odrůda ozimého paličáku, kterou jsme na podzim roku 2019 dostali ze severního Slovenska.
Dárce, který ji pěstuje již od roku 2002, o ní napsal: „Je tu veľa pôvodov ruského cesnaku a všetky sú takmer rovnaké, môžu mať nepatrné odchýlky veľkosti, alebo sfarbenia. Ruský sa u nás nazýva cesnak, ktorý tvorí od začiatku mohutné rastliny zo širokými listami a hrubou stonkou. Listy sú široké tmavozelené, pevné a nemajú žlté konce. Stonka je vysoká, narovnáva sa neskôr, ako pri iných odrodách, pri prezretí má veľa kvetov a veľmi veľa drobných svetloružových pacibuliek. Odroda tvorí veľké biele hlávky s niekoľkými veľkými strukmi, ktoré sa dobre šúpu, čo sa v minulosti využívalo nejmä pri zabíjačkách a výrobe klobás, keď bolo treba načistiť väčšie množstvo cesnaku za krátky čas. Skladovateľnosť je niekedy do začiatku marca, ale väčšinou sa spotreboval v zime pri spomínaných zabíjačkách. Dozrieva v prvej augustovej dekáde a výnos je veľmi vysoký. Chuť má ostrejšiu, trochu divokú, ako je chuť fialových cesnakov, ktorá je jemnejšia a ušľachtilejšia. ... Pri tejto odrode je dobré pred výsadbou sypať do riadkov preosiaty drevený popol, potom cesnak nehnije...“
Odrůda se svým vzhledem řadí k podobným paličákům ruského typu, cibule je bílá, s malým počtem velkých stroužků.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru