Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Tradiční druh zeleniny, koření i léčebný prostředek. Kdysi bylo v našich zemích velké bohatství krajových odrůd, z nichž mnohé posloužily i k vyšlechtění současných komerčních sort. Nepostradatelný v kuchyni pro nejrůznější pokrmy, masové i bezmasé. Řada pěstitelů si udržuje své odrůdy česneku po desítky let z vlastní sadby, aniž by bylo nutné kupovat novou (výběr). Česnekářské oblasti jsou obvykle teplejší, v nižší nadmořské výšce, ale česnek se dá dobře pěstovat i ve středních a vyšších nadmořských výškách. Poloha slunná, sázíme do půdy ve staré síle (do druhé trati), tedy po organicky hnojené předplodině, vhodné jsou střední či lehčí půdy. Výsadba: řádky od sebe asi 30-40cm, v řádku asi 8-10-15 cm od sebe. Zimní (ozimé) česneky se doporučuje sázet později, až je půda chladná (prevence houbových chorob), tedy dle polohy koncem října, spíše v listopadu, případně až v prosinci, ovšem před zámrazem půdy nebo napadnutím sněhu, které by výsadbu znemožnily. Jarní odrůdy sázíme co nejdříve na jaře (březen). I zimní odrůdy je možné nouzově vysadit na jaře, ovšem výnos je pak nižší, jarní lze naopak vysadit i na podzim, česnek je druh mrazuodolný, nezmrzá. Sázíme jednotlivé stroužky vždy tzv. podpučím, t.j malou ploškou na konci stroužku dolů a špičkou nahoru, do hloubky asi 6-8 cm (nad česnekem), jarní česnek mělčeji. Porost je třeba okopávat a udržovat bez plevelů, zálivka vyjma extrémně suchých let není zpravidla nutná. Z paličáků obvykle odstraňujeme květenství, jakmile se objevují. Vylámaná květenství lze použít např. do polévky nebo rozmixovat na pastu s olejem. Sklízíme, když nať začíná žloutnout a schnout, u paličáků se uvádí jako znak sklizňové zralosti narovnávání květního výhonu (ponechá se jako ukazatel u několika rostlin, lze pak po vyzrání z nich sklidit i pacibulky na množení) nebo když jsou na česnekové cibuli čtyři suknice (zkusit na několika normálně vyvinutých rostlinách); u nepaličáků je vhodná sklizňová zralost při polehnutí asi poloviny rostlin. Příliš brzká sklizeň snižuje výnos a česnek se hůře dosouší, při pozdní sklizni se česnekové cibule již rozevírají a rozpadají. Z lehčí, vlahé půdy jdou zralé paličáky při zralosti dobře tahat z půdy, aniž by se nať utrhla, jinak si při sklizni pomůžeme rýčem nebo rycími vidlemi. Po sklizni svážeme česneky do svazků nebo spleteme umně do věnců a necháme vyschnout zavěšené ve stínu, v průvanu pod střechou. Poté opatrně odřežeme, odstřihneme kořínky a zbytek nati. Skladujeme s uvedením odrůdy v suchu a chladnu.

„Z koncentračního tábora“  

ALL048  

V

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

- ozimý paličák. Cibule fialové barvy, se zpravidla 6 stroužky v hlavičce (4-7). Pacibulky jsou velké, zhruba podobně jako u odrůdy Z Miřejovických strání (u Litoměřic) dříve Pospa, fialové barvy. Silný. Získáno od soukromého dárce v roce 2016. Původní uchovatel odrůdu pěstuje již asi od 50. – 60.tých let minulého století z podzimní výsadby ve velmi hustém sponu s ponecháním květenství. Na podporu svého zdraví a jako prevenci chorob konzumuje vždy jeden stroužek tohoto česneku ráno na lačno. Sám odrůdu získal od Žida, který ji používal za 2. světové války za svého pobytu v koncentračním táboře a který, snad i díky její léčivé síle a moci, válečné útrapy a strádání v táboře přežil. Přinejmenším pak pokračoval v jejím pěstování i po válce a předal ji dále. Současný uchovatel-dárce vysazuje také do hustého sponu a za ponechání květenství, výsadba dle volného času i pozdní, v zimě (únor), pokud počasí dovolí. Cibule z tohoto způsobu pěstování jsou malé, největší o průměru jen asi 2,5-3 cm. Získané pacibulky používá k výsadně a množení odrůdy, vlastní česnekové stroužky na léčebné působení, kdy si při počínající nemoci (např. viróze) vkládá jeden celý stroužek do úst a podržuje ho zde několik hodin. Podobně lze takto léčebný stroužek dát do úst na noc nebo ho užít při pobytu v drsných krajinách dalekého severu, namáhavých vysokohorských pochodech apod. Při výsadbě do běžného sponu 30 x 10 cm do druhé trati a vylomení květenství vytvořila tato odrůda u nás přes pozdní sázení (31.3.) hlavičky velikostí téměř srovnatelné s jinými běžnými odrůdami, část cibulí zůstala nedělených.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru