Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

– běžná obilovina, výsev časně (březen–duben), má rád dostatek vody, dobře si vystačí i s chudší půdou.

„Z Luhačovického Zálesí“  

AVE007  

S

Popis

– krajová odrůda, nahý oves (bez pluch), jařina, vyšší vzrůst, nepoléhá, doporučeníhodná odrůda. Osvědčil se v různých podmínkách jak v drsnějším Pošumaví, tak na teplé Hané, na severu Čech i ve středních Čechách. Kdo rád experimentuje, může zkusit vysít ve směsi s čočkou. Oves zde slouží jako podpůrná plodina, jehož pevných stébel se čočka zachytí, tato kombinace se osvědčila v ekologických pokusech s čočkou v Německu. Žneme podle zralosti zrna, kdy stéblo může být v dolní části ještě zelené, výmlat/vyšlapání zrna až po dobrém vyschnutí snopů na slunci, kdy jsou rostliny zcela suché a zrno dobře pouští. Výhodou jeho nahých zrn je, že se dají po vymlácení a vyčištění přímo konzumovat. V kuchyni tak tento oves uvaříme namísto rýže, jednoduše ho jde pošrotovat na ručním mlýnku a udělat si z něho ráno vydatnou ovesnou kaši nebo použít vločky z vločkovače na zahuštění polévky. Od roku 1995,

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Uchovatel J.Š. SK-060 01 - porast zdravý, vysoký. Napriek výške a extrémom počasia (zrážky a vietor) rastliny nepoliehali. Okolo záhonu som nabil drevené koly a natiahol sieť ako ochranu pred náletmi vrabcov.
Uchovatel D.J. 508 01 - původ Gengel

Podobné odrůdy

Nahoru