Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

 Uchovatel J.Š. SK-060 01

Ján Ševc, Kežmarok, Slovensko. Mail: jsevc&azet.sk. Gazdujem na pozemku v Popradskej kotline poniže úpätia Vysokých Tatier v nadmorskej výške cca 660 m. n. m. Pôda je hlinitá až ílovito-hlinitá. Hospodárim prírodným spôsobom. Pestujem zeleninu, zemiaky, liečivé byliny, drobné ovocie a ovocné stromy. Ako hnojivo používam kompost alebo maštaľný hnoj. Ochrana rastlín je realizovaná pomocou rastlinných extraktov, odvarov a pod. Pri termínoch prác zohľadňujem fázy a postavenie mesiaca. Osivo zasielam celoročne (do vyčerpania zásob). Príspevok za odrodu ako Gengel. Nepožadujem vrátenie semien, pestovateľská správa vítaná.

– tradiční krajová odrůda tuřínu z krkonoš; intenzivní žlutá dobrá jemná máslová dužina, používaná tradičně např.
- naše stará odrůda, povolena do pěstování v roce 1952. keříčková, nízká, plod menší až střední, ploše kulovitý, červené barvy.
- sladká zeleninová odrůda ze Slovenska, keříky nižší, pevné, nevyvracely se, plod převislý, v konzumní zralosti bílý (světle žlutý), v plné...
Osivo vypěstované uchovatelem a.l. 384 33 (alenor)
– na sklizeň zelených nezralých lusků, lusky světle žluté barvy, rostliny středního vzrůstu, výška asi 50–60 cm, semeno růžové až tmavě...
– krajová odrůda, nahý oves (bez pluch), jařina, vyšší vzrůst, nepoléhá, doporučeníhodná odrůda.
Zobrazeno 1 - 6 z 6

Nahoru