Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Cílem je, aby se s nimi veřejnost mohla seznámit, pěstovat je, využívat jejich plodů i je semenařit a uchovávat, a přijmout tak svou odpovědnost za jejich další osud. Abychom společně tyto odrůdy, které vytvořily a nám nezištně předaly předchozí generace, dnes pěstovali, pečovali o ně a opět je stejně tak předali pokolením, které přijdou po nás.
Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
lidově např. švábi, bugárky, pecoky, fazol nachový apod. Je tyčkový, vyžaduje oporu! Různobarevně kvetoucí, semena dosti velká různého zbarvení, typická fialovo-černá, fialová, černá, bílá, jdou použít jako dekorace, pro zhotovení korálků ap., ale dobře i v kuchyni (semena do polévky apod., lusky jsou tuhé). Jedna z nejhojněji se vyskytujících kulturních rostlin, přežívající v domácím pěstování na semeno u řady lidí, často dlouho pěstovány v rodinách. Fazol šarlatový je cizosprašný – při maloplošném udržování odrůd a příznivém utváření terénu (mezi odrůdami jsou přirozené či umělé překážky jako keře, stromy, budovy; jsou zde kvetoucí rostliny s bohatou nabídkou květů pro hmyz, porosty jsou napříč směru větru apod.) ve vzdálenosti nejméně 150m nesmí kvést jiná odrůda.
- pravděpodobně krajová odrůda fazole ze Slovenska. Dárce o ní uvedl: „Miestna stará odroda fazule, ĺudia ju tu stále ešte pestujú. Chorobami netrpí vôbec. Výsev v druhej polovici mája do hniezd o 3 semená, po vzídení a okopaní sa dávajú kolíky asi 3 m vysoké. Rastlina mohutná, listy tmavozelené, kvet biely, červený, červený s bielym stredom. Dozrieva už od konca augusta (ak je teplý rok), alebo od polovice septembra (studený rok). Niekedy dozreje len pár spodných strukov. Po mrazoch rastlinu podtrhnem a oni zvädnú. Struky vychnú, oberiem ich, tie čo nevyschli oberiem zelené a do novembra vyschnú v pivnici. Semeno rôznej farby, biele, fialové, sivé. Rastie dobře v ťažkej pôde. Tu sú ťažké pôdy. Získané od staršej pani, před 16 rokmi...“ Semeno různých barev, u nás rostla bez problémů, zdravá a plodná. Používá se tradičně na suché semeno jako luštěnina do polévky. Získáno v roce 2018.