Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Cílem je, aby se s nimi veřejnost mohla seznámit, pěstovat je, využívat jejich plodů i je semenařit a uchovávat, a přijmout tak svou odpovědnost za jejich další osud. Abychom společně tyto odrůdy, které vytvořily a nám nezištně předaly předchozí generace, dnes pěstovali, pečovali o ně a opět je stejně tak předali pokolením, které přijdou po nás.
Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Fazole jsou samosprašné, různé odrůdy nedáváme ale vedle sebe, proložíme alespoň záhonem jiného druhu, výsev poč. května (v chladných polohách po ledových mužích). Okopáváme, při poslední okopávce rostliny přihrneme jako prevenci vyvracení. Na semeno bereme zdravé, dobře vyvinuté rostliny, u keříčkových odrůd jen skutečně nízké (keříčkové, které nejeví dlouživý, popínavý růst)! Bez výběru se jinak původně keříčkové odrůdy stávají postupně polopopínavé až popínavé – což je původní podoba fazole – liány! Sklízí se, když jsou lusky zcela suché a zrno dostalo svou charakteristickou barvu, je tvrdé, rostliny jsou v té době už bezlisté. Z rostlin na semeno neotrháváme lusky na konzum. Při sklizni celé rostliny vytrháme a necháme doschnout na sušácích nebo pod střechou na vzdušném místě. Malá množství luštíme nejlépe ručně, větší množství vymlátíme např. v pytli. Některé odrůdy fazolí jsou popsány velmi stručně a s otazníky, nadšeným pěstitelům, kteří by chtěli pomoci s jejich podrobnějším popisem (např. výška rostlin, barva květu, ranost, přítomnost vláken v luscích apod.) a nebojí se trochy evidence – průběžných záznamů během sezóny – můžeme zaslat „fazolový dotazník“ k zachycení těchto informací.
– keříčková fazole s kresbou ve tvaru lidské postavy na bílém semeni, obdoba jiných „vojákových“, „andělských“ apod. odrůd, snad podobné/totožné s odrůdou „Plevovec I“ . Kresba zde je červenavé barvy. Získáno od soukromého dárce, který tyto fazole pěstoval poblíž poutního místa Křtiny u Brna. Podle jeho informací ale odrůda pochází původně ze Slovenska (pravděpodobně přinesena poutníky). Odrůda je zobrazena na fazolové mapě (http://gengel.cz/knihovnicka/1146-obrazova-mapa-fazoli.html), získáno před 7/2001
- převzatá odrůda z Gengelu. V roce 2022 se těmto fazolím dobře dařilo. Délka stonku byla průměrně 40‒45 cm, délka květu průměrně 2 cm, barvy bílé, délka lusku průměrně 10‒15 cm, v zeleném lusku přítomnost vlákna. Velikost fazole: šířka 1 cm a délka 2 cm. Váha sklizeného osiva byla 873 g a to z malého záhonku o rozloze cca 1m2.