Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

71 Obnovení nabídky dostupných odrůd k objednávání

Po prázdninové přestávce opět nabízíme na našich stránkách staré odrůdy k pěstování a dalšímu uchování pro budoucnost.

Vedle semen jsme připravili také vegetativní části jako jsou pacibulky, stroužky či kořeny, aktuálně z letní sklizně nyní k podzimní výsadbě. Je to například  živorodá cibule Papacibulka Blaženka (Ruská) z jižních Čech nebo netřesk Z hrnca z Valašska.

Živorodá cibulka

Pestrá je nabídka ozimých česneků. Odrůdy se liší nejen ve velikosti stroužků, ale i v chuti a ostrosti, skladovatelnosti apod. Oblíbené jsou tzv. ruské česneky s velkými stroužky, např. Z Hané, avšak i další sorty s více stroužky stojí za to vyzkoušet, např. Z koncentračního tábora , Záhorský nebo Východoslovenský.

Do gengelské nabídky doplňujeme letos také několik malých jednoletých semenáčků odolné broskvoně Marty Z Libínského sedla. Je to odrůda broskvoně pocházející z nadmořské výšky 850 m.n.m z Prachaticka. Stromečků je jen omezený počet, proto posíláme v objednávce jen jedno balení obsahující jeden semenáček.

Marta Z Libínského sedla

Z ozimých obilovin se seje na podzim jak pšenice (např. Postoloprtská přesívka), tak žito, (např. křibice).

Mírně jsme zvýšili úhradu za poskytnutí osiv k uchování starých odrůd. U malých vegetativních částí (česnek, šalotka, brotan, muškát, pažitka apod. ) jsme ponechali úhradu na současné výši, u velkých vegetativních částí (brambory, topinambury apod.) jsme úhradu zvýšili.

Objednávat lze znovu také různé tiskoviny.


Nahoru