Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

„Lausanne“  

V

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

- odrůda Alenoru, jeho popis: (ru AL1) – co mají společného turecký fez, napoleonský voják a tibetský mnich? Mořenovou červeň! Pochází ze Středozemí a Blízkého Východu. Až do 19. století byla pěstovaná skoro v celé Evropě i v Čechách. Od osudného r. 1868 prakticky odsouzená k zániku: její účinná látka alizarin se začala vyrábět uměle a levněji. I zplanělé pozůstatky v Česku dávno zmizely. Pnoucí, až 1,5–2m vysoká. Složité široké kořenové ústrojí obsahuje silné tmavočervené barvivo; snadno se suší a báječně barví (nejen) velikonoční vejce! Převzatá odrůda od pěstitele-uchovatele A.L., pův. Botanická zahrada Lausanne (CH), 1980.

Uchovatelé

Uchovatel J.K. 779 00 - převzatá odrůda z Alenoru. Zasílám oddenky po oblevě.

Podobné odrůdy

Nahoru