Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Luskovina teplejších oblastí, setí 4–5, řádky 40 cm od sebe, v lusku obvykle 1–2 semena, odolává suchu (pěstovala se v nejsušších oblastech jižní Moravy a Slovenska), hloubka setí 4–7 cm, vyplít. Nepotřebuje oporu. Trpí za přílišného vlhka a chladu, k dobrému vyzrání chce suché pozdní léto a počátek podzimu, jinak plesniví semena v luscích. Sklízíme v plné zralosti, lusky se semeny nepukají. Doporučujeme jen na nejvýslunnější a nejteplejší stanoviště, pro zkušenější pěstitele!

‚bagovec‘  

CIC006  

S

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

- slovenská krajová odrůda cizrny, předávaná a udržovaná dlouhodobě v rodině.
Dárkyně o ní napsala: „posielam Vám vzorku mojho cíceru, ktorý pestujem už veľa rokov. Pestovala ho moja starká z otcovej strany, ktorá žila v Radzovciach na južnom Slovensku, zomrela roku 1974 ako 88-ročná. Potom ho pestovala moja mama, ktorá už tiež nežije. Cícer, starká ho volala“Bagovec“ a my ho tiež tak voláme, neviem aká je to odroda, ale je veľmi úrodný... ... Ja Bagovec varím vaečšinou na polievku, večer ho namočím do vlažnej vody, varím so zeleninou, nakonec zemiaky na drobné kúsky. Chutnejší je keď sa varí spoločne s dobrou domácou klobásou“.
Růst rostlin byl u nás dobrý, rostliny byly pevné a nepoléhavé, květ je bílý. Semeno je žluté s typickým cizrnovým tvarem. Doporučujeme do teplých a sušších oblastí. Od čtenářky časopisu Doma v záhrade, od 2017.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru