Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

„Marta Z Libínského sedla-PECKY“  

PRU002  

S

Popis


odrůda Alenoru: Cenný sudetský pozůstatek, pěstovaná v Libínském Sedle u Prachatic v 850 m. n. m. nejméně od začátku 20. století. Po válce se tato broskev uchovala a šířila na Prachaticku zásluhou potomků jednoho prachatického četníka, vášnivého zahrádkáře, který ji dostal od odsunuté sudetoněmecké rodiny.  Plody jsou menší, chutné, aromatické, světlá dužina je dobře odlučitelná od pecky. Kadeřavostí netrpí. Mnoho linií broskví je samosprašných, plodí tedy potomky podobné matce a odrůda bývá uchovaná věrně generativně. ‘Marta‘ se tak chová. Výsev pecek 6-8 cm hluboko přímo do volné půdy na podzim, aby přešly mrazem, ale přikrýt, pokud jsou holomrazy. Nebo stratifikace a pak výsev v březnu. Půda nesmí vyschnout.
Pěstujeme stromek na chráněné jižní straně u hospodářské budovy, v horkém roce 2015 zrály plody už koncem srpna-počátkem září, v roce 2018 v druhé půli srpna. Nabízíme nasbírané pecky z plodů k výsevu/stratifikaci. Stromek získán darem od Alenoru (kód prupe 1). Také pecky nesmí přeschnout. Podle zkušeností vzejde jen část pecek. Omezené množství. V jednom balení zasíláme několik kusů pecek.

Uchovatelé

Uchovatel A.H. 561 85 – Tuto broskvoň jsem vypěstovala z pecek – z 5 ks do plodnosti dorostly 3 rostliny, které nechávám růst v keřové formě na jižní straně suché zídky. Je velmi okrasná i květem. Její předností je také odolnost proti kadeřavosti a velká a brzká plodnost. První plody se objevily čtvrtým rokem po výsevu. V naší nadmořské výšce dozrává během září. Nabízím nestratifikované pecky, v jednom balení 5 ks. Původ Alenor, pěstuji od r. 2017.
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Nahoru