Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Proskurník lékařský  Althaea officinalis

Proskurník lékařský
Vytrvalá až 2m vysoká bylina z čeledi slézovitých s plstnatými listy a bílými květy, celá rostlina obsahuje léčivé slizovité látky použitelné při zánětech jakýchkoli sliznic. Nejúčinnější je kořen starý 2 a více let – slizy se z něj vyluhují ve studené vodě během 8 hodin, výsledný macerát je možno smíchat s medem. Používá se proti kašli, při ang...
Vytrvalá až 2m vysoká bylina z čeledi slézovitých s plstnatými listy a bílými květy, celá rostlina obsahuje léčivé slizovité látky použitelné při zánětech jakýchkoli sliznic. Nejúčinnější je kořen starý 2 a více let – slizy se z něj vyluhují ve studené vodě během 8 hodin, výsledný macerát je možno smíchat s medem. Používá se proti kašli, při angíně i bolestech v krku, zánětu dutin i při těžkých průjmových onemocněních. Semena se konzumují jako tzv. chlebíčky pro děti.
Číst dál

Nahoru