Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

léčivé, kořeninové, barvířské, plevele a jiné 

Rostliny s nejrůznějším způsobem využití, obecně u vytrvalých druhů lze množit vegetativně, což je snazší, pro zasílání jsou vhodnější semena. Barvířské rostliny užíváme na barvení přírodních látek (vlna, bavlna apod.), zpravidla se rostlina po předchozím namočení vaří a barvení se děje za přídavku mořidla (např. ocet, kamenec apod.). Koření a b...

Rostliny s nejrůznějším způsobem využití, obecně u vytrvalých druhů lze množit vegetativně, což je snazší, pro zasílání jsou vhodnější semena. Barvířské rostliny užíváme na barvení přírodních látek (vlna, bavlna apod.), zpravidla se rostlina po předchozím namočení vaří a barvení se děje za přídavku mořidla (např. ocet, kamenec apod.). Koření a bylinky mají všestranné a nezastupitelné místo v kuchyni, léčivky pak při ozdravování našich těl.

Číst dál

Agastache anýzová
Okrasná i léčivá bylinka (na nachlazení místo máty, čaj má zklidňující účinek na podrážděné a ucpané dýchací cesty); namodralý květ, trvalka, nenáročná; celá rostlina vydává vůni, při níž si vybavíme lékořicové bonbony, čaj chutná po pendreku!, využitelná i jako koření do salátů, polévek; k sušení sbíráme listy a květy hned po rozkvětu; je mrazuvzdorná; květy medonosné – lákají hmyz, v květu je na rostlinách hodně motýlů (4–5 druhů), včely, čmeláci, mouchy (ty zas lovil sršeň); předpěstovat nebo vysévat přímo na stanoviště.
Agastache vrásčitá,...
Okrasná, jedlá i léčivá víceletá bylinka. Má mj. antibakteriální a antimykotické účinky, působí proti nadýmání. Hodí se do suchých vazeb. Má velmi příjemnou lehce mátovou vůni, je medonosná, přitahuje mnoho opylovačů. Barva květu je bílá a fialová.
Bazalka posvátná
Léčivá rostlina, kterou je vhodné předpěstovat a vysazovat až v květnu. Je možné ji pěstovat i v květináči nebo truhlíku. Má výraznou hřebíčkovo-skořicovou vůni. Čaj z bazalky posvátné působí dobře na žaludek, podporuje vylučování žluče, snižuje horečku, uklidňuje. Lístky se používají jako koření do sladkých jídel, nápojů a ovocných salátů.
Brutnák lékařský
Léčivka a zelenina, mladé listy nebo celé mladé rostliny se dají přidávat do špenátu, polévek, nasekané do másla, sýrů, pomazánek, jako salátové koření aj. Používá se k jarním očistným kůrám, má údajně antidepresivní účinky, výborná medonosná rostlina, modré květy navštěvují včely a jiný hmyz. Výsev na jaře, jednoletý, semena dozrávají postupně a vypadávají na zem (zapleveluje).
Černucha damašská
Jednoletá, modře kvetoucí, okrasná (na suché vazby pak zralé tobolky); výsev v dubnu. Semena mají sladkou chuť a vůni jako umělé jahodové bonbony. Teplomilná, nenáročná, ve volné půdě se snadno udržuje samovýsevem.
Česnáček lékařský
Dvouletá bylina, která prvním rokem tvoří trojúhelníkové listy chutnající po česneku, druhým rokem kvete a vysemeňuje se velmi úspěšně. Semena lze využít jako koření místo pepře.
Chrpa modrák
Občas ještě tu a tam k vidění na okraji polí, typický starý plevel s modrými květy, léčivka, ozimě jarní (výsev na jaře nebo na podzim). Medonosná.
Divizna velkokvětá
Dvouletka, nenáročná, 1. rokem tvoří růžici listů, 2. rokem kvete. Květenství můžeme zaštípnout, pak se větví a nedorůstá taková výše, což usnadňuje sběr. Žluté květy trháme dopoledne a rychle dosušíme umělým teplem nebo na přímém slunci, jinak snadno plesniví – květy nesmí zhnědnout a zešednout plísní. Po sušení uzavřeme suché do neprodyšného obalu, např. šroubovací sklenice (je hygroskopická – natahuje vlhkost). Použití: při nachlazení a všech chorobách dýchacích cest. Snadno se udržuje samovýsevem.
Dobromysl obecná
Vytrvalý druh. Použití: univerzální droga, hodí se na doplnění „hořčíkové“ při křečových stavech, včetně epilepsie, posiluje činnost srdečního svalu, při delším pravidelném používání působí jako antidepresivum a zlepšuje náladu, nálev se užívá ke zlepšení zažívání a při dýchacích potížích.
Fenykl obecný
Dvouletka, v prvním roce tvoří nať, ve 2. roce semínko. Sít v dubnu až květnu, miluje živné půdy, nenáročný, snadno se vysemeňuje.
Hořčice bílá
Jednoletá rostlina pěstovaná jako zelené hnojení nebo meziplodina (pokud po ní nenásleduje jiná košťálovina). Rychle zakryje záhon a zabere tak místo možným plevelům. Listy lze přidat do salátu, ze semen lze připravit domácí hořčici.
Hořčice rolní
– brukvovitý, nenáročný druh, jednoletá.
Jablečník obecný
Teplomilná trvalka, výsev duben až červen, suchovzdorná a na půdu nenáročná.
Jílek mámivý
– dříve hojnější, dnes vzácný plevel,
Kamejka lékařská
Vytrvalá bylina vysoká asi 60(–80)cm, nenáročná, dříve pěstována v zahradách a užívána jako léčivka, uváděna pod označením „český čaj“. Užívaly se sušené listy a semena: malé bílé tvrdky. V kořeni se nacházejí barviva používaná dříve místně k barvení másla. Přímý výsev nebo předpěstování na jaře (březen–duben), možno i množit dělením trsů v březnu.
Kerblík setý
zvaný také třebule. Kořeninová zelenina a bylinka našich babiček, hojně užívaná v 19. stol. v kuchyni Magdaleny Dobromily Rettigové. Čerstvé listy mají jemnou vůni a chuť podobnou anýzu nebo fenyklu. Používáme podobně jako zelenou petrželku – do polévek, pomazánek, salátů, k vajíčkům, na chleba s máslem aj. Pěstování snadné, má rád spíše vlhčí podmínky, sám se vysemeňuje a udržuje samovýsevem.
Kmín
Tradiční kořeninová a léčivá rostlina, vyskytuje se přirozeně na loukách, také pěstován v kultuře jako dvouletá nebo ozimá plodina.
Kolotočník
Vytrvalý planý druh, příslušník karpatské flóry, výskyt na kraji lesa/v lesích, uvádí se, že druh se může samovolně šířit do okolí. Příbuzný a dosti podobný omanu pravému. Kvete pěknými žlutými květy, které velmi rádi navštěvují motýli i včely samotářky. Mohutné, až 1,5m vysoké rostliny. Snese i částečné přistínění.
Komonice bílá
Dvouletka, prvním rokem tvoří přízemní růžice listů, druhým rokem kvete. Bílé květy. Výborná medonosná rostlina pro včely, léčivka – použití jako u komonice lékařské, která kvete žlutě (v lidovém léčení např. naložená ve víně na ředění krve).
Kopr
Jednoletá bylinka obecně známá, užití zelené natě na koprovou omáčku, celé rostliny při nakládání zelí, na výrobu okurek rychlokvašek, často samovýsev, zcela nenáročná.
Koukol rolní
Dříve prakticky synonymum pro plevel obecně, připomínán již v Bibli, dnes se na polích nevyskytuje. Semena jedovatá (alkaloid githagin), v mouce mohl působit otravy lidí nebo zvířat. Červenofialové krásné květy, nenáročný.
Krásenka zpeřená
Krásná letnička, vděčná a nenáročná, vhodná pro začátečníky. Pěstuje se z dubnového přímého výsevu na záhon s propustným substrátem. Vyžaduje stanoviště chráněné před větrem, na půdu je nenáročná.
Levandule úzkolistá
Vytrvalá rostlina, nutné zazimování – přikrytí chvojím či slámou, nestříhat před zimou! Silice má účinky hojivé, zastavuje krvácení, používá se při spálení sluníčkem, na hmyzí štípnutí, k uklidnění nervozity apod. Drogou je nať sbíraná před rozkvětem, součást směsi Herbs de Provence. Nálev se užívá při bolestech hlavy a vyčerpání, ke zlepšení trávení.
Libeček lékařský
Vytrvalá bylina, klasika starých i moderních zahrádek, kterou lze množit i vegetativně – jednoduše dělením trsů – nebo semenem, pak je cizosprašná.
Líčidlo jedlé
Trvalka, výsev podzimně-jarní běžné zahradní zeminy na slunečné stanoviště. Dekorativní rostlina původem z jihovýchodní Asie. Plody jsou jedlé, podobné ostružině, ale ne příliš chutné. Šťáva vylisovaná z plodů se používala spíše k dobarvování likérů, domácích vín z bobulovin, cukrovinek, v průmyslové výrobě inkoustu, ale i k barvení vlny. Dává odstíny fialové.
Meduňka lékařská
Trvalka, má ráda teplo, chráněnou polohu, kyprou, živnou půdu. Užití: nálev z natě uklidňuje nervovou soustavu, žaludek a ženské orgány, pije se k navození dobrého spaní a v těhotenství. Silice se používá do zklidňujících masážních směsí.
Měsíček lékařský
Jednoletá oblíbená léčivka, výsev březen–duben, nenáročná, květ oranžový, příp. žlutý, na čaje, masti apod.
Měsíčnice roční
Užití: kardiosedativum, při bušení srdce, nepravidelnosti srdečního rytmu, i proti angině pectoris. Plodová droga se užívá jako účinné atiepileptikum, uplatňuje se i při léčbě bolestí hlavy psychogenního původu, doléčování otřesu mozku i jiných poruch mozkové činnosti spojených se záchvaty a při mentálních poruchách. Semena se přikládají na reflexní plošky orgánů na chodidlech (a jinde na těle). Sušené rostliny se používají k aranžování.
Mydlice lékařská
Vytrvalá, dlouho vzchází, možné i rozmnožování oddenky, čerstvá rostlina silně voní – kytice květů provoní pokoj, odvar z natě i kořenů obsahuje saponiny, tedy náhrada mýdla – viz název. Rostlina je dle literatury toxická a může způsobit podráždění kůže a sliznic. Zapleveluje kořenovými výběžky.
Oman pravý
Vytrvalá léčivka s krásnými žlutými květy (jsou jako malá žlutá slunce, rádi je navštěvují motýli). Oddenek se používal proti kašli, záduše, nechutenství i proti „nočním můrám a nečistým duchům“. Léčí horní cesty dýchací a pomáhá trávení. Obsahuje inulin. Nenáročný na půdu i podnebí, výsev na podzim nebo na jaře, dorůstá do značné velikosti, v prvním roce vytváří jen listovou růžici.
Orlíček obecný
Krásná krátkověká trvalka ze zahrádek našich babiček. U nás roste také planě, je považován za ohrožený druh. Je jedovatý!!! Přirozeně roste na loukách a v polostínu, pokud ho necháte vysemenit, bude se na zahradě sám šířit na místa, která mu nejlépe vyhovují. Vydrží velmi dlouho ve váze, proto je vhodný k řezu, i na záhoně kvete dlouhou dobu, navíc v době, kdy jarní květy odkvetly a letní květiny ještě nekvetou. Zralé semeníky je možno použít do suchých vazeb. Sušené květy si také dlouho podrží krásné barvy.
Pilát lákařský
Zajímavá a pěkná bylinka, která upadá v zapomnění. Dvouletá až víceletá teplomilná bylina živných lehkých půd, nároky a pěstováním podobná ostatním brutnákovitým. Medonosný druh. Sytě modrý květ.
Pískavice modrá
Příbuzná známější pískavice řecké seno; vikvovitá plodina, jejíž sušená kvetoucí nať i semena se používají jako koření k ochucení chleba, pizzy, doplněk k sýru apod.; výška asi 0,5–1 m, světle modré květy.
Proskurník lékařský
Vytrvalá až 2m vysoká bylina z čeledi slézovitých s plstnatými listy a bílými květy, celá rostlina obsahuje léčivé slizovité látky použitelné při zánětech jakýchkoli sliznic. Nejúčinnější je kořen starý 2 a více let – slizy se z něj vyluhují ve studené vodě během 8 hodin, výsledný macerát je možno smíchat s medem. Používá se proti kašli, při angíně i bolestech v krku, zánětu dutin i při těžkých průjmových onemocněních. Semena se konzumují jako tzv. chlebíčky pro děti.
Pryšec křižmolistý
Původem z jižní Evropy, jednoletý až dvouletý, občas pěstován.
Řecký horský čaj –...
Ve své domovině roste divoce až do hor s holomrazy, je tedy docela mrazuvzdorný, což u středomořské rostliny překvapuje. Roste na suchých skálách, nesnáší vlhkost půdy a vydatný déšť: může shnít do deseti deštivých dnů. Vyžaduje propustnou půdu, ideálně skalku v plném slunci. Vytrvalý. Množení pouze semeny. Semenaření dost obtížné a málo výnosné, ale předpěstování rychlé a úspěšné. „Božské bohaté aroma z Olympu“, nemá sobě podobné.
Řepík lékařský
Vytrvalá léčivka hojně využívaná při poruchách zažívání, zánětech žlučníku, špatně se hojících kožních chorobách apod. (obdobné léč. účinky má i podobný řepík vonný); výsev březen/duben.
Řepík vonný
– podobný vzhled i užití jako řepík lékařský
Rezeda barvířská
Starý barvířský druh
Řimbaba obecná
Nať se nejčastěji používá proti migréně a menstruačním bolestem a proti mnoha dalším neduhům; až metr vysoká trvalka, dekorativní (kopretinový koberec), výsev celoročně, nenáročná.
Rmen barvířský
Sbírá se kvetoucí nať a barví se s ní nažluto. Rozsekané listy a květy se sypaly na podlahu v domech, aby dům provoněly a zároveň jako ochrana před blechami. Droga v současnosti není vnitřně příliš užívána, dříve se aplikovala proti střevním parazitům a dělávala se z ní ústní voda.
Routa vonná
Víceletý polokeř, předpěstováváme od dubna, výsadba v červnu anebo i přímý výsev. Bylina vinorodých oblastí, zvládne sušší, slunné podmínky. Částečně se vysemeňuje, nenáročná. Název rostliny připomíná obsah rutinu. Jako koření známa a využívána už ve starověkém Římě.
Šalvěj lékařská
Trvalka, předpěstovat v březnu/dubnu, ev. v polovině května přímý výsev, hloubka výsevu 3–4 cm, spon 50x40 cm, sušší, vápnité, živné, hlinitopísčité půdy, slunce, chráněná poloha. Užití: má hořkou chuť, silné desinfekční účinky, užívá se pouze omezeně. Prospěšná při gynekologických obtížích, v klimakteriu, snižuje pocení. Má široké antimikrobiální spektrum, systém močopohlavní, zažívací, dýchací. Zevně na nehojící se rány ke koupelím.
Šalvěj muškátová
Dvouletá až vytrvalá bylina, vysoká 30 až 140 cm. Původní ve Středozemí, na Krymu, na Kavkaze, ve Střední Asii, v Íránu, Afghánistánu, u nás občas pěstována. Vzhledem k vysokému obsahu aromatických látek se užívá zejména ve voňavkářském a potravinářském průmyslu k aromatizaci některých výrobků (např. k aromatizaci umělých muškátových vín).
Šanta kočičí
Vytrvalá léčivka na čaje, trochu podobná meduňce, medonosná. Dlouho klíčí, možno předpěstovat v květináči, výsadba od května. Využití obdobné meduňce, ale pozor nepřehánět, možnost „předávkování“! Šanta je údajně dobrý prostředek na odvykání pro kuřáky marihuany, kočky láká jen normální šanta – varianta citronová (citriodora) je pro ně naproti tomu prakticky nezajímavá.
Skočec
lidově Kristova palma. Jednoletý, teplomilný, citlivý na mráz – předpěstovat (výsev poč. dubna), výsadba na záhon po zmrzlých, vhodný zejména do teplejších oblastí, žádá humózní živné půdy.
Sléz maurský
Dříve častá okrasná léčivka rolnických zahrádek, výsev na jaře (duben), sbírá se květ pěkné fialové barvy na čaje a maceráty proti nachlazení (čajovou drogu nezalévat vařící vodou kvůli zachování slizovitých látek); nenáročný druh, vhodný i pro včely, dekorativní – dlouho kvete.
Sléz okrouhlolistý...
Druh slézu, u nás se přirozeně vyskytující na dvorcích, návsích, podél cest, apod., dvouletý až vytrvalý. Používaný dříve jako salátová zelenina a v lidovém léčení, čerstvé mladé listy obsahují hodně slizu, vitamínu C a karotenu. Vysoký obsah slizu byl hlavní příčinou využívání v lidovém léčitelství, udává se také jako medonosná rostlina.
Sléz pižmový
Vytrvalá dekorativní bylina s hezkými květy, výsev na jaře nebo na podzim, listy lze vařit a konzumovat jako zeleninu, dříve též léčivý.
Slézovec durynský
– vytrvalý, asi 1–1,5 m vysoký slézovitý druh.
Slunečnice
Obecně známý druh, olejnina, okrasná i medonosná rostlina; cizosprašná – odrůdy pěstujeme v dostatečné vzdálenosti (v malém asi 150–200 m). Zrající květenství chráníme před sýkorkami např. zabalením do bílé netkané textilie, ne zcela zralé úbory nutno po sklizni na podzim umístit na místo s průvanem nebo dosušit semena uměle, jinak snadno plesniví.
Sporýš lékařský
Léčivka (stará posvátná keltská rostlina), vytrvalá, předpěstovat v dubnu, výsadba v květnu, sušší stanoviště.
Srdečník
Vytrvalá medonosná léčivá bylina s účinkem na srdce; výsev duben, půda lehčí propustná, také samovýsev.
Svazenka vratičolistá
Jednoletá, výsev duben/květen, pěstuje se na zelené hnojení a jako medonosná pro včely, modrý květ, někdy polehá.
Sveřep stoklasa
Dříve hojný plevel v obilí, zejména v žitě, kde snižoval jeho hodnotu (pořekadlo pravilo: „stoklas, chleba nekaz!“); ozim, výsev na podzim.
Tabák křídlatý
Okrasná rostlina s výraznou vůní (hlavně večer).
Topolovka růžová,...
Užití: všude tam, kde je zapotřebí chránit sliznici – ústa, žaludek, střeva, dýchací systém. Výhodný prostředek v geriatrii a pediatrii. Má estrogenní aktivitu, dovede vyvolat pozastavenou menstruaci nebo zesílit slabou.
Třapatka nachová
Trvalka, předpěstovat v únoru až dubnu, při předpěstování zajistit dostatečnou a pravidelnou vláhu, vzchází dlouho a vesměs obtížně, spon 40x30cm, starší rostliny možno množit kořenovými úkrojky. Vyžaduje slunce a živiny. Moc krásná je ve smíšených záhonech spolu se zeleninou a dalšími bylinami.
Třezalka tečkovaná
Rostlina slunných strání, luk, pastvin, lesních pasek. Výsev podzimně-jarní, preferuje mírně vlhčí stanoviště. Sbírá se kvetoucí nať, je používána jako léčivka od pradávna – nejčastěji ve formě nálevu, účinnou formou je i tinktura, macerací v olivovém oleji se získá velmi dobrý masážní olej, který se může použít i k léčbě popálenin (např. od slunce), zanícených ran nebo hemeroidů a také plotének. Je fotosensitivní – u některých jedinců může způsobit její dlouhodobé podávání při pobytu na slunci skvrny na kůži.
Užanka psí jazyk
Dvouletka, prvním rokem listy, druhým kvete; výsev na podzim nebo v dubnu, sušší stanoviště, léčivka, údajně působí dobře proti hryzcům – odpuzuje je svým zápachem, podle literatury se mají užankové listy vkládat do hryzčích chodeb; nošena v botě chrání před napadením psem (odtud snad její název); jedovatá (obsah alkaloidů), v antice používaná jako narkotikum; pěkné květenství s červeno-bordó květy, rostlina velmi medonosná.
Yzop lékařský
Víceletý polokeř; předpěstovat od dubna, výsadba po zmrzlých, spon 60x60 cm, slunné polohy, chudší půda, nenáročný, modré medonosné květy. Užití: proti kataru dýchacích cest, nemoci ORL, A. Zentrich považuje yzop za základní bylinu pro léčbu průdušek. Antibioticky působí i v močových cestách, je výborným geriatrikem, působí jako mírné tonikum, je dobře snášen dětmi i starými lidmi. Studený yzop působí proti pocení, zejména nočnímu a klimakterickému.

Nahoru