Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Časný výsev co nejdříve na jaře (březen, zač. dubna), nevyséváme zbytečně hustě (smíchat např. s pilinami) a po vzejití rostliny i na několikrát vyjednotíme, řádky 30–40cm, sejeme mělce, ale půdou zahrneme, kompostem vyhnojená půda. Jako prevence polehání lze rostliny při poslední okopávce nahrnout. Mák je samosprašný, ale s možností cizosprášení, proto ho při maloplošném udržování odrůd a příznivém utváření terénu (tj. např. mezi odrůdami jsou přirozené či umělé překážky jako keře, stromy, budovy; jsou zde kvetoucí rostliny s bohatou nabídkou květů pro hmyz, porosty jsou napříč směru větru apod.) na semeno pěstujeme jako cizosprašnou plodinu – tedy v okolí ve vzdálenosti nejméně 150m nesmí kvést jiná odrůda. Pokud nelze prostorovou izolaci dodržet, je možné na dobu květu překrýt záhon s mákem netkanou bílou textilií na konstrukci. Doporučujeme průběžnou sklizeň zrajících makovic (jinak je často vyzobávají ptáci – v případě nouze je lze chránit např. netkanou textilií). Obzvlášť je třeba dát pozor při sklizni hleďáků, které mají makovici otevřenou. Na semeno vybíráme zdravé, odrůdově typické makovice, semeno získáváme tak, že odřízneme vršek makovice a semeno vyklepneme. Selektujeme jednotlivé makovice dle barvy semen odrůdy (vyřadíme jinobarevné či atypické), nepoužíváme též makovice, kde je vnitřek s pavučinkami nebo zrnka jako by připečena k přepážkám. Přesypáním z misky do misky na mírném větru vyčistíme. Použití máku doma: do domácích buchet a bábovek, posypání sladkých šišek/knedlíků, bílý mák jako náhrada oříšků do pečiva, výroba makových obrázků apod. Makové odrůdy Bílý mák I (Pardubicko), Bílý mák II (Lanškroun), Rakouský šedý, Růžový z Dobré a Ruský obří poskytnuty do Výzkumného ústavu olejnin v Opavě.

„hleďák z Moudon“  

S

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

– kultivar neidentifikovaný (pap AL05), květ bledě fialový, semena drobná a černá. Objevili jsme ho počátkem 90. let na místě bývalých rodinných zahrádek starého bytového domu v městečku Moudon (CH). Mezi tamními zahrádkáři byli starší Švýcaři a Španělé; navíc tam byly dovezené listopadky z okolních farem: nechá to tedy široký prostor na domyšlení původu. órové pukání tobolky svědčí pravděpodobně o staré odrůdě, stejně jako drobná semena. Pozor: hleďák se vysévá sám, a když pokvete další rok, může vám opylovat jinou odrůdu, kterou jste chtěli zkusit! Mák hleďák je tedy náročný přítel: pokud trváte na uchování čistých odrůd, musíte ho pěstovat výhradně, nebo vůbec ne. Máme jen ten, nepěstujeme ho, ale vyrůstá sám jako adventivní mezi rybízy, tak se mu daří nejlépe. Je to nejprve okrasná rostlina, pak štědrá plodina. Tobolky je třeba sklízet průběžně, jakmile se začnou otevírat.

Uchovatelé

Uchovatel A.H. 561 85 – nenáročný, částečně samovýsevný, původ Alenor, pěstuji od r. 2015.

Podobné odrůdy

Nahoru