Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

„cypřišek letní“  

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Uchovatelé

Uchovatel M.Ž. 671 72 - Cypřišek letní (Kochia scoparia) je jednoletá rostlina, výška do 1m, při dobrých podmínkách naroste i 1,5m, šířka zhruba 80cm. Pěstovala ho moje babička. Nevím jestli si semena nepřivezla z Volyně (Ukrajina) v roce 1948 na Moravu. Měla ho každým rokem v okrasné  zahrádce, není náročný, světle zelený, na omak jemný (hladí po těle ). Stojí za  to, tuto rostlinu vrátit do zahrádek a  množit. Nezpůsobuje  žádnou  alergickou reakci, jako děti jsme se do cypřiškové zahrádky schovávaly. Zajímavé bylo, že babička zemřela v r. 1991, našla jsem košťata u mé maminky na půdě kolem roku 2010 a k mému  údivu semena vyklíčila. V září či říjnu svážeme 2 - 3 stromečky a používáme jako košťata. Zasílám semena.

Nahoru