Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Luštěnina, vcelku nenáročná, vhodná ale jen pro lehké a propustné půdy (na těžkých trpí chorobami), má ráda teplo (spíše plodina nížin), lodyhy nižší, ale vyžaduje oporu (např. větvičky, kolíky, provázek), tradičně se pěstovala ve směsi s obilím, o něž se opírala. V pěstování se osvědčily smíšené kultury, kde se s čočkou kombinují gengelovské nahé ječmeny nebo oves z Luhačovického Zálesí. Tato kombinace se osvědčila v ekologických pokusech s čočkou v Německu. Obilovinu k čočce přidáme jen v malé míře jako příměs, aby nižší čočku nepotlačila. Výsev dle podmínek polovina/konec dubna – poč. května. Sklizeň například požnutím/vytrháním celých rostlin, svázání do svazků, dosušení a pak výmlat/vyšlapání.

„Mramorovaná“  

LEN003  

S

Popis

- německá sorta čočky s olivově zeleným semenem, se zajímavým nepravidelným hnědým mramorováním na povrchu, získáno jako „Gestreifte Linse“, od biopěstitele z Německa, od roku 2006. Rostla u nás dobře a bez problémů. Podrobné údaje k biopěstování čočky a jejímu sortimentu v brožuře B. Horneburg: Frischer Wind fuer eine alte Kulturpflanze, Goettingen 2003.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru