Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Léčivka a zelenina, mladé listy nebo celé mladé rostliny se dají přidávat do špenátu, polévek, nasekané do másla, sýrů, pomazánek, jako salátové koření aj. Používá se k jarním očistným kůrám, má údajně antidepresivní účinky, výborná medonosná rostlina, modré květy navštěvují včely a jiný hmyz. Výsev na jaře, jednoletý, semena dozrávají postupně a vypadávají na zem (zapleveluje).

Zvětšit

„brutnák lékařský“  

S

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Uchovatelé

Uchovatel E.M. 338 08 – semínka od sousedky z Plzeňska, sám se přesemeňuje na holé půdě, spíše vlhčí stanoviště – tam rostliny až 1,5m vysoké a mohutné; také je to medonosná rostlina, má chutné jedlé kvítky modré barvy a listy okurkové chuti – vhodné nasekat čerstvé do salátů a pomazánek. Na volné půdě může až zaplevelit prostor. Pěstuji ho zhruba 5 let.

Podobné odrůdy

Nahoru