Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Jednoletý, výsev březen/duben (časně), zralé tobolky s olejnatými semeny vyzobávají někdy ptáci. Len se využívá pro vlákno nebo olej, u nás je tradiční přadný len (vzhled: vysoký, méně větvený stonek, který má kvalitní dlouhé vlákno, semena jsou menší až malá, s menším obsahem oleje). Len olejný (pro získání oleje) má kratší, více větvený stonek s více tobolkami a většími semeny s vyšším obsahem oleje. Obecně pro produkci vlákna sejeme len hustěji, len pro olej spíše řídčeji. Len přadný dobře prospívá i ve vyšších polohách, olejnému vyhovují nižší teplejší polohy. Pěstování a zpracování lnu bylo jedním z hlavních zaměstnání obyvatelstva v našich krajích, len předl chudý lid i královny. Na semeno sklízíme buď postupným otrháváním zralých tobolek a jejich následným vymnutím (po dosušení) v dlaních, nebo vytrháním celých rostlin, které pak dosušíme v snopcích, aby došly i ne zcela zralé tobolky, suché (!) rostliny vymlátíme nebo vyšlapeme na plachtě.

‚Šumperský Rekord‘  

LIN027  

S

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Uchovatel L.T. 140 00 od 2014, původ Gengel, za slunného dne květy lnu osedlají motýli. Nezralé tobolky lnu je možné sklízet a buď konzumovat přímo - samostatně nebo je přidávat např. do různých "zelených salátů". Zkusili jsme je též zavařovat s okurkami na kyselo. Vhodné je sklízet tobolky mladé, čím jsou starší, tím obsahují více tvrdší vlákniny, což je nežádoucí zejména při zavaření. Jako radu lze ještě uvést, že alespoň u odrůdy, kterou pěstujeme (Šumperský rekord), není zcela jednoduché nezralou tobolku utrhnout, resp. může dojít k vytržení celé rostliny. Řešení je samozřejmě tobolku ustřihnout, což je ale dost náročné na čas, proto lze doporučit při trhání postup, kdy se tobolka uchopí mezi ukazováček a palec (ukazováček nahoře tobolky a palec u stopky) a celá tobolka se otočí o 180 stupňů - tedy vzhůru nohama tak, aby ustí stopky do tobolky bylo nahoře. Pak už stačí jen rychle škubnout a rostlina zůstane nepoškozena.

Podobné odrůdy

Nahoru