Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Jednoletý, výsev březen/duben (časně), zralé tobolky s olejnatými semeny vyzobávají někdy ptáci. Len se využívá pro vlákno nebo olej, u nás je tradiční přadný len (vzhled: vysoký, méně větvený stonek, který má kvalitní dlouhé vlákno, semena jsou menší až malá, s menším obsahem oleje). Len olejný (pro získání oleje) má kratší, více větvený stonek s více tobolkami a většími semeny s vyšším obsahem oleje. Obecně pro produkci vlákna sejeme len hustěji, len pro olej spíše řídčeji. Len přadný dobře prospívá i ve vyšších polohách, olejnému vyhovují nižší teplejší polohy. Pěstování a zpracování lnu bylo jedním z hlavních zaměstnání obyvatelstva v našich krajích, len předl chudý lid i královny. Na semeno sklízíme buď postupným otrháváním zralých tobolek a jejich následným vymnutím (po dosušení) v dlaních, nebo vytrháním celých rostlin, které pak dosušíme v snopcích, aby došly i ne zcela zralé tobolky, suché (!) rostliny vymlátíme nebo vyšlapeme na plachtě.

‚Šumperský Rekord‘  

LIN027  

S

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Uchovatel L.T. 140 00 od 2014, původ Gengel, za slunného dne květy lnu osedlají motýli. Nezralé tobolky lnu je možné sklízet a buď konzumovat přímo - samostatně nebo je přidávat např. do různých "zelených salátů". Zkusili jsme je též zavařovat s okurkami na kyselo. Vhodné je sklízet tobolky mladé, čím jsou starší, tím obsahují více tvrdší vlákniny, což je nežádoucí zejména při zavaření. Jako radu lze ještě uvést, že alespoň u odrůdy, kterou pěstujeme (Šumperský rekord), není zcela jednoduché nezralou tobolku utrhnout, resp. může dojít k vytržení celé rostliny. Řešení je samozřejmě tobolku ustřihnout, což je ale dost náročné na čas, proto lze doporučit při trhání postup, kdy se tobolka uchopí mezi ukazováček a palec (ukazováček nahoře tobolky a palec u stopky) a celá tobolka se otočí o 180 stupňů - tedy vzhůru nohama tak, aby ustí stopky do tobolky bylo nahoře. Pak už stačí jen rychle škubnout a rostlina zůstane nepoškozena.

Podobné odrůdy

Nahoru