Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Příběh brumovského Zlatého rekordu pokračuje také díky dobrovolníkům

Před rokem jsme na stránkách gengel. cz zveřejnili výzvu dobrovolníkům, aby pomohli s namnožení a dalším uchováním salátu Zlatý Rekord („Zlatý rekord hledá své nové uchovatele“)

Zlatý rekord je stará odrůda hlávkového salátu. Jedná se o raný salát k rychlení, který se dříve pěstoval ve vytápěných sklenících nebo pařeništích pro časné jarní sklizně. Hlávka je křehká, jemná, výtečné chuti, semeno bílé. Tento Zlatý rekord pochází z Brumova, kde byl od 2. sv. války. Přinesli ho sem příslušníci německé finanční stráže, kteří se zde přistěhovali se svými rodinami a pěstovali jej v pařeništích. Po válce ho vyséval panský zahradník W. Šťastný, který ho pěstoval pro místní paní hraběnku...

Do dnešních dní se uchoval díky panu V. Káňovi z Brumova, který ho pěstoval prakticky celý svůj život. Jeho syn nyní usiluje, aby se sorta udržela v pěstování i nadále. Podrobnosti jsou v článku V. Káni: Jak se nám ztratil Zlatý rekord v časopise Bílé/Biele Karpaty č. 1/2016.

Na naši loňskou gengelskou výzvu se přihlásilo několik domácích semenářů vybavených skleníky. Skleník (či pařeniště) je předpokladem, aby se tato odrůda pěstovala jako ranný salát k rychlení. Většině dobrovolníků se v roce 2017 podařilo tuto cennou odrůdu salátu úspěšně vypěstovat a namnožit. Díky nim tak můžeme nyní brumovský Zlatý rekord zařadit do nabídky pro veřejnost. Vedle Gengelu ho nabízí spolu s dalšími odrůdami také uchovatelka M. Svorová (M.S. 270 54).

Další informace ke Zlatému Rekordu, například poznámky k jeho semenaření v rodině Káňových, připravujeme do Bioměsíčníku číslo 1/2018, které vyjde začátkem února 2018, viz www.bio-mesicnik.cz.

Příloha: článek z časopisu Bílé-Biele Karpaty


Nahoru