Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

79 Vracejte vypěstovaná osiva

Prosíme ty, kterým jsme rozeslali staré odrůdy z Gengelu, aby nám zaslali zpět výsledky svého letošního pěstitelského úsilí. Tedy získaná namnožená vlastní osiva – dobře vysušená, vyčistěná a popsaná. V popisu odrůdy uvádějte název druhu, název odrůdy a její kód, rok sklizně a jméno pěstitele. Například hrách Hejzlarová, PIS001, 2021, Jan Nový.

Semena zasílejte ideálně v plastových sáčcích s uzávěrem. Osiva musí být předem dobře vysušená, jinak zplesniví. Vegetativní části (šalotky, pacibulky živorodé cibule, apod.) v prodyšných obalech a to buď pevných papírových sáčcích, nebo síťkách apod., podobně jako jste je obdrželi. U vegetativních druhů, které snadno vyschnou (např. křen, rybíz apod), pak opět použijte plastové sáčky s uzávěrem.

K odrůdám připojte stručnou zprávu o Vašem pěstování, množení a využití, včetně informace, zda byla u cizosprašných druhů dodržena izolační vzdálenost. Děkujeme za vrácení odrůd i pěstitelské zprávy.

Obr. Ukázky došlých vrácených odrůd od pěstitelů starých odrůd Gengelu z minulosti


Nahoru