Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Inspirace od škol zapojených do projektu

 

MŠ Luže

 

„Pro odrůdy z Gengelu jsme s rodiči zbudovali záhonky a společně pozorovali růst, o rostliny se staraly výhradně děti. Z keramické hlíny jsme si zhotovili skřítka Gengela, který bděl po celé léto nad rostlinkami na záhonku. Po sklizni jsme ještě pojmenovávali úrodu a učili se, jak se dá využít. Na záhonu zůstaly: Brotan z Jevíčka, Meduňka lékařská,  Rozmarýn z hájovny. V příloze posíláme fotografie.“

 

Lesní klub Oříšek, Hovězí

 

„Dětem z naší lesní školky se celý projekt moc líbil. Protože naše školka v červnu teprve vznikla, bylo třeba založit záhonky a začít úplně od začátku. I ty nejmenší děti zdatně pomáhaly a přispěly k tomu, abychom semínka měli kam sázet. A pak nastal ten den, kdy jsme vyzbrojeni motyčkami, rycími vidlemi a hráběmi konečně nachystali „postýlky hráškům“.  A děti pak už velmi nedočkavě začaly volat na skřítka Gengelu, který měl přijít a donést jim překvapení. Skřítek skutečně přišel a každému do dlaně vložil jedno semínko hrášku a děti se tak staly jeho opatrovníky a patrony. Každý si vložil semínko do připravené půdy, zalil a pak jsme je společně chodili pozorovat, zda už klíčí a roste. Pršelo a pršelo, tak na sebe zelené rostlinky nenechaly dlouho čekat. Radost dětí byla veliká. Ke každému hrášku tyčka a provázky, aby měl kam šplhat. A oblíbené zalívání. První lusky a malinké hrášky nedočkavé děti snědly ještě než stačily pořádně vyrůst. Další, už buclaté hrášky jsme sklízeli a přidávali do polévky a salátů. Část semínek jsme ubránily a už jsou nachystané na další jaro.. Skřítek Gengelu naši sezónu na zahrádce zahajoval a příští týden ji také bude uzavírat. Přinesl nejen semínka hrášku, ale také bylinky, sazeničky a přísadu: dětem poradil, co a jak pěstovat, jak se o rostlinky starat a holky a kluci se na jeho návštěvu moc těšili.“

 

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání, Brno

 

„Do pěstování se zapojily děti, spíše studentky z kroužku Tlapky (13-17 let) v počtu 7. Měli jsme některé schůzky věnované semenaření, starým odrůdám, využívala jsem informací z internetu (hlavně od Marka Kvapila), ale i váš příběh o skřítkovi, který se holkám líbil. Společně jsme vybrali různá místa na zahradě (což byl problém, zahrada Lipky je malá a prostor je hodně využívaný různými skupinami dětí na různé činnosti.) Vytvořili jsme různé opěry (dřevěné, provázkové), zasadili, občas zalili a na podzim vylouskali semena z lusků, roztřídili, popsali a rozdělili na část, kterou zasíláme Gengelu a část, kterou zasadíme příští rok na Lipce a části, které si zasadí studentky příští jaro doma, aby mohly čerstvý hrášek v létě ochutnat (na Lipce přes prázdniny nejsou).“

 

Pracovní listy z kroužku Tlapky

fazol šarlatový „Velká bílá“
hrách „Hejzlarová“
hrách „Vysoký“

  


Nahoru