Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

67 Vybrané dostupné odrůdy

Vzhledem k omezeným možnostem jsme se rozhodli z Gengelu nyní do nabídky dostupných odrůd pro veřejnost zařadit pouze zástupce hlavních druhů plodin. Dostupné k objednání z Gengelu jsou ty odrůdy, které jsou označeny zeleným obdélníkem s nápisem OBJEDNAT SE ZÁVAZKEM U GENGELU.

Odrůdy, které nenabízí Gengel lze objednat u jiných uchovatelů. U dané odrůdy je vždy uvedena zkratka uchovatele - X.Y. 123 45. Rozkliknutím této zkratky lze zjistit jak kontakt na uchovatele, tak i jeho další nabízené odrůdy a podmínky zasílání.

Z Gengelu jsme do nabídky od každého druhu vybrali jednu dlouhodobě osvědčenou starou, krajovou nebo rodinnou odrůdu, a to českou, moravskou nebo slovenskou. Například jsou to okurky Znojemské, fazole Vojákové, tuřín dumlík, rajče Ostravské rané, paprika Biela hrubostenná, tykev pečárka, len Šumperský Modran, jarní žito jařyna, ječmen gengel, pšenice Čes přesívka, ředkvičku Máslová obří a další.

Do gengelské nabídky jsme dali také pecky broskvoně Marty, Z Libínského sedla. Ty bylypřes zimu stratifikované v písku a jsou připravené k jarnímu setí. Z vegetativně množených druhů je tu křen Malínský a několik odrůd cibule šalotky.

Dostupné na gengel.cz jsou nyní také všechny tiskoviny z Knihovničky, např. oblíbené semenářské příručky Pěstujeme si vlastní semínka a Semínka z vlastní zahrady, odrůdové mapy plodin nebo sborníky dosud vyšlých Zpravodajů starých odrůd.

Broskvoň Marta, Z Libínského sedla


Nahoru