Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

69 Čočkofazole v gengelské sbírce

Čočkofazole v gengelské sbírce

V rámci sbírky starých, rodinných a dalších odrůd Gengelu a jeho uchovatelů je několik odrůd tzv. čočkofazolí. Přestože název čočkofazoval by mohl svádět k domněnce, že jde o křížence či spojení dvou druhů – čočky a fazolu, jde botanicky o fazol obecný (Phaseolus vulgaris) a to jeho tyčkovou formu. Semeno u čočkofazolu je dvoubarevné, dělené, půl červené a půl bílé, připomíná harmonicky dělenou monádu.

V nabídce odrůd je nyní několik původů čočkofazolí. Je to Čočkofazol ze Zašové – rodinná odrůda, pěstována již prababičkou dárce, pocházející ze Zašové u Valašského Meziříčí. Standardní červenobílý čočkofazol, v rodině vyséván tradičně ve směsi s další rodinnou odrůdou fazolu šarlatového (Phaseolus coccineus).

Dalším čočkofazolem je odrůda nazvaná Troják pocházející ze západního Slovenska, z obce Cífer. Později byla pěstována a udržována také jako rodinná odrůda v Pošumaví, v Záblatí, protože dozrává dobře i v drsnějších podhorských podmínkách.

Třetím je čočkofazol (Vlčice) pěstovaný ve Vlčicích u Jeseníku, původně získaný od místní pěstitelky. Má kratší lusk a dobrou násadu semen.

Všechny tyto odrůdy jsou vděčné, osvědčené a lze je doporučit pro další pěstování a udržování. Odrůdu Troják a čočkofazol (Vlčice) nabízejí gengelští uchovatelé, v případě zájmu se obracejte přímo na ně.


obr. Semena čočkofazolu.


Nahoru