Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

78 Broskvoň a krabilice mezi dostupnými odrůdami

Z podzimní sklizně jsme doplnili mezi do archivu mezi dostupné odrůdy viz Dostupné odrůdy pecky broskoně Marty z Libínského sedla a osivo krabilice hlíznaté.pecky broskoně Marty z Libínského sedla a osivo krabilice hlíznaté.

Marta z Libínského sedla je stará odrůda broskvoně pocházející z nadmořské výšky 850 m.n.m z Prachaticka. Přes deštivý konec jara a léto neměla u nás žádné známky kadeřavosti a přinesla mnoho chutných plodů. Plody jsou menší až střední velikosti, se světlou dužinou dobře odlučitelnou od pecky. Pecky je nutné přes zimu stratifikovat ve vlhkém písku nebo vysít přímo na stanoviště.

Krabilice patří k zapomenutým kořenovým zeleninám, pěstovala se dříve, vytváří kořeny podobné malé mrkvi příjemně nasládle chuti. Její semena mají jen velmi krátkou klíčivost a vyžadují pro klíčení přemrznutí. Proto se seje nejlépe ihned na podzim či v průběhu zimy přímo na záhon, vzchází pak na jaře.


Nahoru