Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

82 Hledáme dobrovolníky na množení hrachoru setého v roce 2021

Ve sbírce Gengelu se nám během uplynulých let nashromáždilo vícero odrůd hrachoru setého (Lathyrus sativus), zejména krajových odrůd ze Slovenska a Moravy. Jedná se o starobylou, kdysi více pěstovanou luštěninu. Nyní hledáme dobrovolníky, kteří by nám pomohli s přesetím a namnožením těchto původních hrachorových odrůd.

Ochotným dobrovolníkům zašleme osivo jedné odrůdy hrachoru k vypěstování a namnožení. Vypěstujete, vyloupete lusky a semínka zašlete zpět na Gengel. Pěstování hrachoru je dosti podobné pěstování jako hrachu. Je vcelku nenáročný, ale vyžaduje oporu, které se zachytí úponky. Dobře odolává suchu, nevyžaduje zálivku, jen zpočátku okopávku, odplevelování a uvedenou podporu. Protože květy navštěvují opylovači (u nás zejména včely samotářky), je možné pěstovat jen jednu odrůdu, aby se nezkřížila.

Kdo by nám chtěl s množením hrachoru v letošním roce pomoci, prosím, ozvěte se nám prostřednictvím kontaktního formuláře nebo na telefon 386 321 617, děkujeme. Uveďte své jméno a adresu, přírodní podmínky (místo a nadmořská výška pěstování) a případně i své zkušenosti se semenařením.

Semeno krajové odrůdy hrachoru

Včela na květu

Pohled na množitelský záhonek s nasazenými lusky


Nahoru