Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

83 Pomůcky pro lepší orientaci v odrůdách

Pro zájemce o uchování starých odrůd jsme připravili dvě „pomůcky“, které mohou usnadnit výběr z gengelské nabídky. Ve velkém počtu odrůd je někdy obtížné se vyznat a tak jsme pomůcky seřadili do dvou textů.

V prvním jsou odrůdy a druhy uspořádány do skupin podle různého účelu (například přitažlivé pro včely a další opylovače nebo tradiční krajové odrůdy z určité oblasti apod.), ve druhém jsou pak u vybraných druhů rozděleny podle způsobu využití, svého vzhledu aj. (např. fazole na zeleno, fazole na sucho; hrách cukrový, dřeňový a luštěninový; rajčata červenoplodá, rajčata žlutoplodá apod.).

Pomůcky k výběru odrůd najdete zde

Podle zkušeností se nám na Gengel vrací spíše objednávky menšího počtu odrůd, než objednávky obsahující velký počet odrůd. Méně je někdy více. Semenaření je obecně náročnější a pracnější než běžné pěstování na jídlo, a pro odrůdy získané z gengelské nabídky platí, mimo jiné, závazek vrácení části namnožených osiv zpět na Gengel - viz Podmínky.


Semena různých odrůd hrachu


Nahoru